Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Adam Niedzielski ostrzega: Realny stał się powrót chorób, z którymi nie mieliśmy już do czynienia
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 09.01.2023 15:32

Adam Niedzielski ostrzega: Realny stał się powrót chorób, z którymi nie mieliśmy już do czynienia

Adam Niedzielski
Pawel Wodzynski/East News

W rozmowie z PAP Adam Niedzielski zwrócił uwagę na istniejące ryzyko powrotu chorób, które od dłuższego czasu nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia całego społeczeństwa. Jak podkreślił minister zdrowia, sytuacja ta spowodowana jest m.in. działalnością ruchów antyszczepionkowych.

Adam Niedzielski przestrzega przed "powrotem chorób"

Jeszcze do niedawna Adam Niedzielski przestrzegał na konferencji prasowej przed szalejącą w polskich szpitalach niezwykle niebezpieczną kombinacją wirusów grypy sezonowej, COVID-19 oraz RSV.

Tym razem minister zdrowia w rozmowie z PAP powoływał się na porażające dane, wskazujące, iż coraz więcej obywatel uchyla się od obowiązkowych szczepień, w wyniku czego choroby, które do niedawna wydawały się historią, stają się ponownym zagrożeniem dla społeczeństwa.

Jak przekazał Adam Niedzielski liczba odstępstw od szczepień zwiększyła się dwukrotnie z "30 tys. uchyleń w 2017 roku do 68,7 tys. w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku".

- Ospa wietrzna, krztusiec i różyczka szaleją. Realny stał się powrót chorób, z którymi nie mieliśmy już do czynienia - przestrzegał minister zdrowia.

Według danych ministerstwa w 2022 r. odnotowano o ponad 110 tyś. więcej przypadków zakażeń ospą wietrzną niż miało to miejsce w 2021 r. Na krztusiec z kolei zachorowało 376 osób w roku ubiegłym, zaś w 2021 r. były to zaledwie 182 osoby. w 2022 r. różyczkę rozpoznano u 153 osób, a w 2021 r. – u 50 pacjentów.

Jak wyjaśniał minister, wzrost ten związany jest z tzw. luką odpornościową, która wywiązała się w wyniku pandemii. Poprzez maseczki, zachowywany dystans oraz wzmożone procedury sanitarne, patogeny wywołujące wspomniane choroby miały mniejsze pole manewru.

Jednocześnie Adam Niedzielski zwrócił uwagę na niezwykle szkodliwe działanie ruchów antyszczepionkowych, "które bardzo dużo złego zrobiły" w tej materii. Minister powoływał się w szczególności na te z nich, które były mocno zaangażowane politycznie.

- Myślę, że te osoby ponoszą odpowiedzialność za sytuację, z jaką mamy teraz do czynienia, że ryzyko powrotu chorób, z którymi nie mieliśmy już do czynienia, staje się realne - komentował minister zdrowia.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: pap.pl/rodiozet.pl