Goniec.pl
agata-duda-dostanie-pieniadze

East News Piotr Molecki

Państwo ma odprowadzać za Agatę Dudę i inne pierwsze damy składki na ubezpieczenie

1 Września 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Agata Duda będzie mogła liczyć na dodatkowe pieniądze. Państwo ma opłacać składki na ekstra środki dla pierwszych dam. Żona prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej będzie z nich mogła skorzystać jednak dopiero po przejściu na emeryturę. Zmiana dotknie także Danutę Wałesę, Jolantę Kwaśniewską oraz Annę Komorowską. Obliczono podwyżkę świadczenia.

Przygotowano przepisy, których wprowadzenie będzie oznaczało większą emeryturą dla Agaty Dudy. Przyznanie pensji pierwszym damom już od pewnego czasu stanowiło temat obrad sejmowych. Wcześniej politycy Prawa i Sprawiedliwości chcieli przyznać im wynagrodzenie wysokości 18 tysięcy złotych. Projekt jednak przepadł po tym, jak został odrzucony przez senat.

EN 00975312 0007

Śmierć dwóch 13-latek. Mieszkańcy wsi zabrali głos

CZYTAJ DALEJ

Po wprowadzeniu nowych przepisów państwo ma odprowadzać za Agatę Dudę i inne pierwsze damy składki na ubezpieczenie. To natomiast wpłynie na podwyższenie ich świadczeń emerytalnych. Po zakończeniu aktywności zawodowej żona prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej będzie mogła skorzystać z dodatkowych pieniędzy. W przyszłości Agata Duda ma otrzymać świadczenie wyższe o około 130 złotych za pierwszą kadencję.

Nie tylko Agata Duda. Na dodatki mogą liczyć poprzednie pierwsze damy

Na dodatkowe pieniądze będzie mogła liczyć nie tylko Agata Duda. Emerytury wzrosną także w przypadku byłych pierwszych dam, ponieważ ich składki mają być płacone „wstecz” przez państwo. ZUS na nowo obliczy wysokość emerytur poprzedniczek żony Andrzeja Dudy, kiedy ustawa wejdzie w życie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

– Za małżonków Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej wybranych w wyborach powszechnych w latach 1990–2020, za okres sprawowania przez ich małżonków urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, opłaca się składki na ubezpieczenie społeczne za lata 1990–1998 oraz składki na ubezpieczenie emerytalne za okres od dnia 1 stycznia 1999 r. do dnia poprzedzającego wejście w życie niniejszej ustawy, niezależnie od opłacania przez małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej składek na ubezpieczenie emerytalne z innych tytułów – czytamy w projekcie.

Dziennikarze portalu Fakt obliczyli, na jakie podwyżki mogą liczyć byłe pierwsze damy. Okazało się, że największą zmianę odczuję Jolanta Kwaśniewska, ponieważ zyska około 300 złotych. Danuta Wałęsa natomiast może spodziewać się podwyżki wysokości 260 złotych.

Z prognoz dziennikarzy wnika, że Anna Komorowska może spodziewać się podwyższenia świadczeń o 230 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że ostateczne kwoty mogą być wyższe, ponieważ redakcja nie wzięła pod uwagę corocznych waloryzacji składek. By zmiana weszła w życie, ustawa musi zostać zatwierdzona przez senat.

Ustawa dotycząca Agaty Dudy i innych pierwszych dam ma poparcie opozycji

Wszystko wskazuje na to, że przejście ustawy przez senat będzie jedynie formalnością i Agata Duda będzie miała większą emeryturę. Nawet opozycja popiera takie rozwiązanie, dzięki któremu pierwsze damy będą mogły mieć zapewnione składki przez państwo, co potwierdził senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

– Od lat postuluję, by małżonkom prezydenta zrekompensować ich pracę. Opłacanie przez państwo składek na ubezpieczenie społeczne to dobry pomysł – oświadczył senator.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Fakt.pl

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Policja

Wiadomości

Tysiące Polaków otrzymuje mandaty z fotoradarów umiejscowionych w nieoznakowanych pojazdach

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pomorskie: Mężczyzna utonął w fontannie. Prawdopodobnie był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >
ksiądz

Wiadomości

Zachodniopomorskie: Ksiądz Edward M. z Mielęcina został odwołany? Wierni cieszą się ze zwycięstwa

Czytaj więcej >
konik

Wiadomości

Koń ciągnący wóz z turystami utykał. Powiadomiono prokuraturę i TPN

Czytaj więcej >

Wiadomości

Zmarł Józef Rusak, kombatant Armii Krajowej

Czytaj więcej >
Ognisko koronawirusa w dwóch szkołach w Opolu

Wiadomości

Toruń: Nauczycielka została zawieszona. Prowadziła lekcję na temat depresji

Czytaj więcej >