Goniec.pl > Polska > ZUS: Ukraińcy mogą już wnioskować o 12 tys. zł na dziecko
Maria Glinka
Maria Glinka 29.04.2022 07:21

ZUS: Ukraińcy mogą już wnioskować o 12 tys. zł na dziecko

goniec.pl
goniec.pl

Ukraińcom, którzy uciekli do Polski przed wojną, ZUS wypłaci nie tylko 500 plus, lecz także Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To świadczenie rzędu 12 tys. zł, które jest przyznawane w Polsce od tego roku. ZUS wyjaśnia, jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać pieniądze na dziecko.

- Możliwość składania wniosków przez uchodźców pojawiła się w momencie udostepnienia przez nas wniosków języku ukraińskim. Do tej pory Ukraińcy wnioskowali jedynie o wypłatę z programu 500 plus - tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

500 plus dla Ukraińców

Według najnowszych statystyk od początku wojny w Ukrainie do Polski przybyły już prawie 3 mln uchodźców. W związku z tak dużym napływem uchodźców rząd postanowił przyznać im dodatkowe wsparcie.

Ukraińcy mogą korzystać z opieki zdrowotnej i mają dostęp do rynku pracy. Poza tym każdy rodzic z Ukrainy, który przybył do naszego kraju po 23 lutego 2022 r. i posiada numer PESEL, może zawnioskować o 500 plus.

Pieniądze są przyznawane w formie bezgotówkowej, a więc każdy zainteresowany musi wcześniej założyć konto w banku. W celu złożenia wniosku o przyznanie 500 plus należy zarejestrować i potwierdzić profil na PUE ZUS.

Ukraińcy mogą już wnioskować o 12 tys. zł na dziecko

Jednak od minionej soboty (23 kwietnia) Ukraińcy mogą wnioskować także o drugi dodatek na dziecko - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Formularze w języku ukraińskim są już dostępne na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

RKO dołączył do katalogu dodatków rodzinnych w tym roku. Przy rozpatrywaniu wniosków nie bierze się pod uwagę dochodów rejestrowanych przez rodzinę, ale nie wszyscy mogą ubiegać się o dodatek.

Wsparcie jest przyznawane tylko na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Dodatek należy się także w sytuacji, gdy pierwsze dziecko w rodzinie jest pełnoletnie.

Zasady przyznawania RKO są identyczne, jak w przypadku 500 plus - otrzymają je wyłącznie te osoby, które przybyły do Polski po 23 lutego i posiadają numer PESEL. Ukraińcy, podobnie jak Polacy, mogą samodzielnie zadecydować w jakich transzach chcą otrzymać dodatek.

Pierwsza opcja to wypłata 500 zł przez 24 miesiące. Drugi wariant zakłada przyznawanie 1 tys. zł przez 12 miesięcy. Również i w tym przypadku pieniądze są przelewane na konto bankowe.

ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku o przyznanie RKO. Wypłata pieniędzy nastąpi nie wcześniej niż w miesiącu, od którego zostało przyznane prawo do dodatku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: gov.pl, Radio ZET