Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Potężne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Kataklizm pochłonął setki ofiar
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 06.02.2023 09:08

Potężne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Kataklizm pochłonął setki ofiar

trzęsienie ziemi
MAHMUT BOZARSLAN/AFP/East News

Katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera wystąpiło w nocy z niedzieli na poniedziałek w pobliżu miejscowości Gaziantep w Turcji, około 90 km od granicy z Syrią. Mówi się o co najmniej 360 osób zmarłych po obu stronach, a ich liczba stale rośnie. Turcja zaapelowała o międzynarodową pomoc humanitarną w celu poradzenia sobie z dramatyczną sytuacją.

Potężne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii

Główne źródło wstrząsów, które nastąpiły o godz. 4.17 czasu lokalnego (2:17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 18 km w odległości ok. 30 km od tureckiego miasta Gazientep, liczącego ponad 1 mln mieszkańców i będącego stolicą prowincji. Wstrząsy były odczuwalne na terenie Iraku, Libanu i Cypru, z kolei w Syrii, której granice znajdują się niedaleko miejsca kataklizmu, także są poważne straty ludzkie.

Tureckie władze ogłosiły alarm czwartego stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Stany Zjednoczone już odpowiedziały na wezwanie, a prezydent Joe Biden zlecił agencjom federalnym sprawdzić, co przekazać i w jaki sposób pomóc Turcji i Syrii.

W sieci pojawiło się dużo nagrań z miejsca tragedii. Krótkie filmy i zdjęcia ujawniają katastrofalną skalę zniszczeń wywołaną przez wstrząsy sejsmiczne.

Tureckie prowincje Gaziantep i Kahramanmaras, które znajdują się w bezpośrednim otoczeniu epicentrum trzęsienia ziemi, ze względu na bliskość Syrii, przyjmują setki tysięcy uchodźców i przesiedleńców z kraju ogarniętego wieloletnim konfliktem wewnętrznym. Turcja, w specjalnie do tego celu utworzonych osiedlach gości 3,6 miliona syryjskich uchodźców.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan napisał na Twitterze, że "zespoły poszukiwawczo-ratownicze zostały natychmiast wysłane" na obszary dotknięte katastrofą. - Mamy nadzieję, że wspólnie przejdziemy przez tę katastrofę tak szybko, jak to możliwe i przy jak najmniejszych stratach - napisał.

Starożytny zamek w Gaziantep w Turcji, którego historia sięga II-III naszej ery, został doszczętnie zniszczony podczas wstrząsów. Na nagraniach widać skalę destrukcji niszczycielskiego żywiołu.

Trwa akcja ratunkowa. Władze ds. sytuacji kryzysowych i tureckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wysłały ratowników, którzy przeczesują gruzy w poszukiwaniu ocalałych. Ci, którzy zdołali uciec ze swoich domów, ukryli się w samochodach oraz zgromadzili się na ulicach.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Twitter