Goniec.pl

Iberion

14. emerytura jednak nie dla wszystkich. Kogo ominie dodatkowe świadczenie?

2 Lutego 2023

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Wiele wskazuje na to, że 14. emerytura wejdzie w pakiet świadczeń wypłacanych seniorom na stałe - potwierdził to wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z radiową Jedynką. Jak się jednak okazuje, na dodatkowe pieniądze na koncie nie wszyscy polscy emeryci mogą liczyć. Kogo ominie "czternastka"?

14. emerytura na stałe

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed gościł w czwartek w radiowej Jedynce. Padły jasne deklaracje w sprawie 14. emerytury. - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało już projekt ustawy, który wprowadzi od tego roku czternastą emeryturę jako stałe świadczenie. W tej chwili ten projekt pójdzie do konsultacji - oświadczył polityk.

Dodatkowo pojawiły się szczegóły co do terminów wypłaty "czternastki", które, jak wiele wskazuje, pozostaną niezmienne w stosunku do ubiegłego roku. - Na przełomie sierpnia i września, zgodnie z propozycjami zapisanymi w ustawie, będzie wypłacona czternasta emerytura, na tych samych zasadach co w ubiegłym roku. Też będzie ten limit do kwoty 2900 zł, a powyżej zasada złotówka za złotówkę - podkreślał Stanisław Szwed.

Tym samym, zgodnie z przywołaną przez wiceministra zasadą, nie wszyscy emeryci będą mogli liczyć na dodatkowy wpływ na konto. Kogo ominie 14. emerytura?

14. emerytura nie dla wszystkich

W związku z proponowaną przez polski rząd zasadą "złotówka za złotówkę", o której wspominał Stanisław Szwed, 14. emerytury nie otrzymają seniorzy, których emerytura wynosi 4188,44 zł brutto lub przekracza ten pułap. To jednak nie wszystko.

Jak się okazuje, zapowiadana od dłuższego czasu marcowa waloryzacja emerytur , sprawi, że spora część polskich seniorów zostanie wykluczona z "czternastki". Osoba, która aktualnie, comiesięcznie otrzymuje 3700 zł brutto, od marca 2023 roku będzie otrzymywać 4248 zł brutto. Tym samym, zgodnie z rządowymi deklaracjami, emeryci o takich wpływach mogą zapomnieć o bonusowym świadczeniu.

Hojność polskiego rządu przy przyznawaniu dodatkowych świadczeń nie wszystkim się podoba. Eksperci wskazują, że głównym celem dodatkowych świadczeń jest ten propagandowy , a nie antyinflacyjny. Jak wskazują analitycy "trzynastka", "czternastka" i ich waloryzacje będą kosztowały budżet państwa w 2023 roku aż 70 mld złotych. Mimo to, dodatkowe pieniądze na kontach bankowych polskich seniorów na pewno ucieszą samych zainteresowanych.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Prezydent i premier chcą unijnej komisji ds. rosyjskich wpływów. "Nie ma się czego bać"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mariusz Kamiński ogłosił nowe sankcje na Białoruś. To odpowiedź na wyrok ws. Poczobuta
Czytaj więcej >

Wiadomości

Donad Tusk zareagował na decyzję Andrzeja Dudy. Przedstawił prezydentowi propozycję
Czytaj więcej >

Wiadomości

Fala oburzenia po decyzji prezydenta ws. "Lex Tusk". "Popełnił właśnie swój największy błąd polityczny"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przeprowadzono sondaż ws. "Lex Tusk". Miażdżące wyniki dla PiS-u
Czytaj więcej >

Wiadomości

Polacy ocenili jakość przywództwa Jarosława Kaczyńskiego. Ważny sondaż przed wyborami
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]