Goniec.pl
archiwum rodzinne/Iberion

archiwum rodzinne/Iberion

17-latka została zamordowana, ciało znaleziono w winoroślach. Trumna zniknęła z grobu

13 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Katty Skerl, córka szwedzkiego reżysera, zginęła w tajemniczych okolicznościach w 1984 roku. Ciało uduszonej dziewczyny zostało odnalezione w błotnistej winnicy w okolicach Rzymu. Jej śmierć do dziś pozostaje zagadką. Gdy śledczy otworzyli grób nastolatki, zorientowali się, że jest pusty. Co stało się ze zwłokami pięknej Katty?

Katty Skerl mieszkała z bratem, dziadkami i mamą na przedmieściach Rzymu, przy ulicy Via Isidoro del Lungo. Gdy rodzice dziewczyny się rozstali, jej ojciec mieszkał na stałe w Stanach Zjednoczonych. W dniu zaginięcia 17-latka planowała iść na domówkę, a później zatrzymać się u najbliższej przyjaciółki Angeli. Do domu już nie wróciła.

Anna Przybylska EA

Mama Anny Przybylskiej ujawniła, co Jarosław Bieniuk zrobił tuż po śmierci jej córki. Nie kryła emocji

CZYTAJ DALEJ

Katty Skerl zginęła w tajemniczych okolicznościach

Dziewczyna bawiła się u koleżanki Laury, niecały kilometr od domu. O 18:30 wyszła, kierując się na autobus, który miał zawieźć ją do placu Sempione. Tam planowała przesiąść się do innego pojazdu i dotrzeć do pętli Termini, a stamtąd pojechać metrem do stacji przy Lucio Sesto, gdzie czekała koleżanka. W ten sposób dojeżdżała do Angeli za każdym razem.

Zwłoki Katty Skerl odnalazł w niedzielę rano syn właściciela winnicy w miejscowości Grottaferrata, niedaleko Rzymu. Dziewczyna była ubłocona, leżała na brzuchu w winoroślach. Wokół jej szyi został owinięty pasek od torebki, a klatka piersiowa nastolatki została zmiażdżona. Nic nie wskazywało na to, że napaść miała charakter seksualny.

Lekarz stwierdził, że Katty Skerl została uduszona drutem, a zgon nastąpił pomiędzy godziną 22 a północą. Z torebki nastolatki nie zniknął żaden przedmiot. Jako że dziewczyna nie miała przy sobie biletów autobusowych, przypuszczano, że skorzystała z autostopu. Ta wersja nie została jednak nigdy oficjalnie potwierdzona.

- Przyjaciele i nauczyciele z liceum artystycznego mówili, że była dziewczyną twardo stąpającą po ziemi, nie wpadały jej do głowy głupie pomysły. Miała jednak w zwyczaju prosić przypadkowych kierowców o podwiezienie jej autem, czy to wracając do domu, czy udając się pod jakiś konkretny adres w mieście. Mama i koleżanki powtarzały jej, żeby na siebie uważała, ale twierdziła, że jeśli przytrafi jej się coś złego, będzie w stanie się obronić - opowiadali bliscy Katty Skerl w 1984 roku w rozmowie z gazetą "La Stampa".

Policja rozłożyła ręce, zabójca zniknął bez śladu

W kwietniu śledczy zainteresowali się Mauriciem Giuliano, który miał na swoim koncie gwałty i morderstwa. Ostatecznie mężczyzna został uniewinniony, bo nie udało się powiązać go ze zbrodnią na nastolatce. 17-latka nie poniosła prawdopodobnie śmierci również z rąk członków miejscowych ugrupowań faszystowskich. Warto wspomnieć, że Katty Skerl, która była aktywistką, była wcześniej przekonana, że otrzymuje od nich groźby śmierci.

Sprawa została ostatecznie umorzona kilka miesięcy po śmierci dziewczyny. Powrócono do niej - bezskutecznie - w 2012 roku. Trzy lata później fotograf Marco Accetti, który poinformował prokuraturę, że wie, co stało się z Katty Skerl.

- Została zamordowana na zlecenie pewnej frakcji aktywistów działających w Watykanie, ludzi, którzy sprzeciwiali się antykomunistycznej polityce papieża Jana Pawła II - twierdził. Ci sami ludzie, przebrani za pracowników cmentarza, mieli dokonać kradzieży ciała nastolatki.

Ciało Katty Skerl zostało ukradzione?

13 lipca 2022 roku postanowili sprawdzić trop i otworzyli grób znajdujący się na cmentarzu Verano. Osiem dni później ogłoszono, że mogiła jest pusta. Po 38 latach od tragedii śledztwo w sprawie śmierci nastolatki ruszyło od nowa.

Rodzina Katty Skerl wspomina, że dziewczyna - mimo że wciąż trzymała w pokoju lalki z czasów dzieciństwa - była już prawie dorosła i chciała mieć wpływ na politykę Włoch. Dziewczyna zapisała się do Federacji Komunistycznej Młodzieży Włoskiej i brała udział w licznych wiecach i demonstracjach. Była wesoła, ciekawa świata i pewna siebie. W pamiętniku zapisała: "Rewolucja jest kobietą".

- Czas podjąć konkretne działania, surowe, ostateczne decyzje, by oddać Katty, potrójnie skrzywdzonej, należytą cześć, której do tej pory nie doświadczyła. Pokładamy ufność w działania organów ścigania. Niech żyje Katty! - nawołuje adwokatka bliskich.

Stanowo/YouTube

Nie tylko dzieci z Kurim. Zbrodnie na dzieciach, które wstrząsnęły Polską

Nie tylko dzieci z Kurim - w Polsce również dochodziło do okrutnych zbrodni na dzieciach. Przedstawiamy jedne z najbardziej przerażających.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Bieniuk obejrzał film o Ani Przybylskiej. Kiedy światła zgasły, emocje wzięły górę. W jednej chwili wszystko wróciło

  • Paweł Wawrzecki wspomina pracę z Anną Przybylską. Wzruszające wyznanie

  • "Złotopolscy" powrócą do tv. Padła konkretna data. Anna Przybylska ponownie na ekranach

Źródło: Goniec.pl

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

Pixabay.com svklimkin

Wiadomości

USA: Skandaliczna praca domowa dla 8-latki. Rodzice bez chwili wahania wezwali policję

Czytaj więcej >
AndrzejRembowski/Pixabay

Wiadomości

Rybnik: 51-latek gwałcił i nagrywał kobiety. Wśród ofiar jest 16-latka

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Policja wyjechała na drogi w całej Polsce. Kierowcy muszą mieć się na baczności, kontrolują jedną rzecz

Czytaj więcej >
Lublin: Pożar w Sądzie Okręgowym. W akcji 5 zastępów straży pożarnej, ewakuowano 40 osób

Wiadomości

Lublin: Pożar w Sądzie Okręgowym. W akcji 5 zastępów straży pożarnej, ewakuowano 40 osób

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński w końcu się doigrał. Prezes PiS został ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej

Wiadomości

Jarosław Kaczyński w końcu się doigrał. Prezes PiS został ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej

Czytaj więcej >

Wiadomości

Eksperci nie mają żadnych wątpliwości, ujawniono, po co Putinowi mobilizacja. Jest tylko jeden cel

Czytaj więcej >