NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Pracował 62 lata i nigdy nie był na L4. Najbogatszy emeryt w Polsce dostaje fortunę
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 21.09.2023 11:16

Pracował 62 lata i nigdy nie był na L4. Najbogatszy emeryt w Polsce dostaje fortunę

Emeryt liczący pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Przeciętna emerytura Polaków wynosi 3482,63 zł brutto, jednak na pewnym seniorze z Zabrza ta kwota nie robi żadnego wrażenia. ZUS co miesiąc wypłaca mu świadczenie w wysokości, o której można tylko pomarzyć. Ile pracował, by mieć tak absurdalnie wysoką emeryturę? 

Ile wynosi średnia emerytura w 2023 roku?

Najpopularniejsze kwoty, jakie wpływają na konta emerytów to minimum 2200 zł aż do 2600 zł brutto. 13,8 proc. według informacji ZUS dostaje właśnie tyle, chociaż zdarzają się wyjątki. Jednym z nich jest sytuacja finansowa emeryta-bogacza z Zabrza.

Emeryt z Zabrza zostawia w tyle innych świadczeniobiorców i można żartować, że jest "czarnym koszmarem" dla ZUS. Dlaczego? Okazuje się, że uposażenie emerytalne tego pana wynosi grubo ponad 30 tysięcy złotych. Ile dokładnie i dlaczego tak dużo?

Mateusz Murański do dziś nie został pochowany? "Nie ma takiego miejsca"

Ile trzeba pracować, by mieć wysoką emeryturę? Ten zabrzanin rozbił bank

Jak podaje Interia Biznes, najwyższą emeryturę w Polsce otrzymuje zabrzanin, który uprzednio ciężko i wytrwale na to pracował. Przez 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni  ani razu nie wziął zwolnienia lekarskiego. Pracę zakończył w wieku… 86 lat. 

Emerytura zapracowanego emeryta z Zabrza wynosi obecnie 43 tysiące i 412 zł brutto. Jest dwa razy większa niż wynagrodzenie Mateusza Morawieckiego (21 tys. zł miesięcznie) i ponad 12-krotnie wyższa niż przeciętne świadczenie. Czy to jedyny taki przypadek?

Ile wynoszą najwyższe emerytury w Polsce?

Emeryt z Zabrza stoi na najwyższym stopniu podium, na drugim zaś miejscu plasuje się senior z Poznania, który od ZUS co miesiąc dostaje 31 tysięcy i 726 zł brutto. Trzecią najbogatszą emerytką w Polsce jest bydgoszczanka z wynikiem 30 tysięcy 844 złote brutto. 

Kolejni szczęśliwy emeryci również nie mają powodów do narzekania, chociaż ich świadczenia nie przekraczają 30 tysięcy zł. Do Gdańska ZUS śle 29 892 zł brutto, do Wrocławia 29 877 zł, zaś do Lublina 29 342 zł brutto. Tylko pozazdrościć!

Źródło: Interia Biznes