Goniec.pl

Unsplash.com/ Blake Cheek; policja.pl

12-latka zaczęła tonąć, uratował ją wujek policjant. Ona przeżyła, ale on zginął

23 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Minęły dwa lata od śmierci starszego sierżanta Marcin Szpyruk. Bohaterski czyn policjanta do dziś trwa w pamięci bliskich, kolegów z pracy oraz wszystkich, którzy byli świadkami jego heroicznego wysiłku. Pojechał na wakacje nad Bałtykiem, ale już nigdy z nich nie wrócił. Zginął, by jego 12-letnia siostrzenica mogła żyć.

Policjanci nie chodzą do pracy, oni służą, a to znaczy, że spełniają swoje powołanie i muszą poświęcić się bardziej niż w pracy cywilnej. Chociaż funkcjonariusze zdejmują mundur, to nie wychodzą z pracy i często angażują się w pomoc także w czasie wolnym od służby.

Właśnie tak było w przypadku tragicznej śmierci st. sierż. Marcina Szpyruka z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim. Pojechał na wakacje z rodziną i poświęcił się dla tonącej 12-latki.

Policjant uratował 12-latkę i zginął, minęły dwa lata od dramatu znad Bałtyku

- Nasz Kolega starszy sierżant Marcin Szpyruk zginął 2 lata temu. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci! - napisali w żałobnym przypomnieniu policjanci z Komendy Głównej Policji oraz z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim.

St. sierż. Marcin Szpyruk był wzorem do naśladowania. To, że szczerze przysięgał bronić i dbać o bezpieczeństwo innych udowodnił w momencie własnej śmierci.

Nic nie wskazywało, że 20 sierpnia 20202 r. dojdzie do tragedii. Policjant z Mińska Mazowieckiego pojechał z rodziną na wakacje. Za cel obrali Bałtyk, a konkretnie miejscowość Sztutowo.

W czasie wspólnej kąpieli z 12-letnią siostrzenicą w kilka chwil rozegrał się dramat. - Podczas kąpieli, z nieustalonych przyczyn, oboje zaczęli się topić - czytamy w komunikacie policji, gdzie wspominany jest zmarły funkcjonariusz.

- Policjant pomógł nastolatce utrzymać się na powierzchni morza, wypychając ją w kierunku brzegu, jednakże sam nie zdołał wydostać się spod wody - dodali koledzy zmarłego policjanta.

Walczyli o jego życie, ale serce nie podjęło pracy

12-letnia dziewczynka przeżyła. Dziś ma 14-lat i życie zawdzięcza wujkowi, który postawił jej bezpieczeństwo ponad swoim. Dwa lata temu ratownicy wezwani do tonącego policjanta nie chcieli pogodzić się z jego stratą.

Walczyli, by serce ponownie zaczęło bić. - Został wyłowiony przez ratowników po około 30 minutach. Mimo podjętej akcji reanimacyjnej nie udało się przywrócić czynności życiowych, lekarz stwierdził zgon - przekazała Komenda Główna Policji.

Dwa lata temu policjant utonął nad Bałtykiem, wcześniej uratował 12-letnią siostrzenicę
Dwa lata temu policjant utonął nad Bałtykiem, wcześniej uratował 12-letnią siostrzenicę

Został pośmiertnie odznaczony

Marcin Szpyruk zapłacił najwyższą cenę za pomoc potrzebującej dziewczynce. Już wcześniej był jednak wzorem do naśladowania. Policjant w pracy dawał z siebie wszystko i nie było dla niego zadań niemożliwych do wykonania.

- Był policjantem zdyscyplinowanym, prezentującym wzorową postawę etyczno-moralną. W codziennej służbie wykazywał się kreatywnością. Należał do grupy wyróżniających się funkcjonariuszy jednostki. Dawał dobry przykład i motywował innych policjantów do efektywnego pełnienia służby. Za swoje profesjonalne podejście do realizacji zadań służbowych, zaangażowanie oraz sumienność wielokrotnie wyróżniany nagrodami motywacyjnymi - wspominają tragicznie zmarłego policjanta koledzy.

St. sierż. Marcin Szpyruk, który utonął 20 sierpnia 2020 roku został pośmiertnie odznaczony. Na ręce rodziny minister spraw wewnętrznych i administracji złożył Złotą Odznakę "Zasłużony Policjant".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • 300 plus: nie wszyscy złożyli jeszcze wniosek o wypłatę pieniędzy. Warto zrobić to do końca sierpnia

  • Kolejny dzień z burzami i gradem. IMGW wydał ostrzeżenia, możliwe podtopienia

  • Branża utylizacyjna potrzebna jak nigdy. To oni walczą ze skutkami skażenia Odry

Źródło: policja.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Takie słowa ludzie mówią bliskim tuż przed śmiercią. Ratownik zabrał głos
Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja z całej Polski szuka tego mężczyzny. Oburzające, czego miał się dopuścić
Czytaj więcej >

Polska

Zatrważające znalezisko podczas prac budowlanych. Na miejscu zaroiło się od służb
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ofiarowała na pogrzeb babci wszystkie oszczędności. Ksiądz bezlitośnie zemścił się podczas mszy
Czytaj więcej >

Polska

Nadchodzi potężne załamanie pogody, zacznie się już za chwilę. Dwucyfrowy mróz i śnieżyce
Czytaj więcej >

Wiadomości

Chciała się wypisać z Kościoła, trudno uwierzyć, czym straszył ją ksiądz. Padły oburzające słowa
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]