Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS wypłaci nawet 60 tys. zł. Konieczne złożenie wniosku
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 13.06.2024 15:30

ZUS wypłaci nawet 60 tys. zł. Konieczne złożenie wniosku

ZUS pieniądze
Fot. WIkimedia Commons/By Panek - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=124634928, Iberion

Możesz odziedziczyć środki z subkonta ZUS po swoich bliskich. Chodzi o średnio 29 tys. zł, a często nawet 60 tys. zł otrzymanych po zmarłej osobie. Warto jednak pamiętać, że pieniądze nie są wydawane automatycznie. Aby otrzymać środki z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), które znalazły się w ZUS po 2014 r., konieczne jest złożenie wniosku.

Czy można odziedziczyć pieniądze z ZUS po zmarłych?

W związku z reformą z 2014 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejął środki z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że te pieniądze można odziedziczyć po naszych bliskich. Wystarczy, że złożymy odpowiedni wniosek. Jest jednak pewien haczyk – środki nie zawsze będą mogły zostać przekazane.

Monika Olejnik nie wytrzymała ze śmiechu. "Pani mówi jakieś głupoty"

Dziedziczenie środków z ZUS po bliskich jest możliwe

Subkonto ZUS jest jedną z części konta emerytalnego, które posiadają osoby urodzone po 1968 roku i ci, posiadający rachunek OFE. Polacy uzbierali na nich średnio po 29 tys. zł, a środki można odziedziczyć w określonych przypadkach. Konieczne jest także złożenie wniosku – formularz można znaleźć na internetowej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZOBACZ: ZUS wypłaca 1335,72 zł bez względu na wiek. Mało kto o tym wie

Kto może odziedziczyć środki z ZUS po bliskich?

Zgodnie z prawem dziedziczenie środków dotyczy wyłącznie tych osób, które zostały wskazane przez zmarłego. Jeśli do tego nie doszło, środki z subkonta przechodzą do składu masy spadkowej. Istnieją określone przypadki, w których można zawnioskować o otrzymanie pieniędzy po zmarłych bliskich. Portal money.pl wylicza trzy takie sytuacje:

  • Gdy zmarły nie osiągnął wieku emerytalnego – wtedy wystarczy złożyć właściwy wniosek o wypłatę środków z subkonta, a OFE informuje o sprawie ZUS. Ma wówczas 3 miesiące na wypłatę środków.
  • Gdy zmarły osiągnął wiek emerytalny przed śmiercią – procedura jest wówczas prostsza i OFE w niej nie pośredniczy, ponieważ środki zostały zapisane na subkonto w ZUS wraz z przejściem na emeryturę.
  • Gdy zmarły nie należał do OFE – wówczas procedura przebiega w ten sam sposób, jak w drugim przypadku.