Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Pilne zmiany w wizytach lekarskich. Trzeba wiedzieć
Irmina Jach
Irmina Jach 12.06.2024 13:24

Pilne zmiany w wizytach lekarskich. Trzeba wiedzieć

przychodnia
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Pod koniec maja opublikowano nową wersję Kodeksu Etyki Lekarskiej. Znalazły się w niej zapisy dotyczące m.in. korzystania z AI. Lekarze będą mieli nowy obowiązek.

Lekarze będą korzystać z AI

Zapisy, które znalazły się w nowej wersji Kodeksu Etyki Lekarskiej, dopuszczają używanie sztucznej inteligencji w procesie diagnozowania pacjenta. Artykuł 12 brzmi następująco:

Lekarz może w postępowaniu diagnostycznym, leczniczym lub zapobiegawczym korzystać z algorytmów sztucznej inteligencji przy spełnieniu […] warunków.

To on zastąpi Andrzeja Dudę? "Będziemy mieli poważnego prezydenta"

Konieczna świadoma zgoda pacjenta

Warunki, o których mowa, obejmują m.in. obowiązek poinformowania pacjenta, że przy stawianiu diagnozy lub w procesie terapeutycznym będzie wykorzystana sztuczna inteligencja, oraz konieczność uzyskania świadomej zgody pacjenta na zastosowanie sztucznej inteligencji w procesie diagnostycznym lub terapeutycznym.

Lekarze będą mogli korzystać wyłącznie z algorytmów AI, które zostaną dopuszczone do użytku medycznego i posiadają stosowne certyfikaty. Ostateczna decyzja diagnostyczna i terapeutyczna zawsze będzie musiała zostać podjęta przez specjalistę.

ZOBACZ TAKŻE: Byliśmy przed szpitalem, w którym zmarł 21-letni żołnierz. Jeden szczegół wzrusza do łez

Nowelizacja Kodeksu Etyki Lekarskiej

Kodeks Etyki Lekarskiej został znowelizowany podczas nadzwyczajnego krajowego zjazdu lekarzy w Łodzi, który odbył się pod koniec maja. To pierwsza zmiana od dwóch dekad. Przepis dotyczący AI został dodany na wniosek członków Śląskiej Izby Lekarskiej.