Goniec.pl

materiały własne Iberion

ZUS rozpoczął wielką akcję. Zakład przekaże kluczowe informacje 3,1 mln płatników

7 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

ZUS rozpoczyna 7 stycznia wielką akcję. Ponad 3,1 miliona płatników składek otrzyma informacje na temat stanu rozliczeń za rok 2022. - Płatnik, który rozliczał i wpłacał składki w 2022 r. dowie się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też saldo zerowe - czytamy w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS zwróci się do ponad 3,1 miliona osób, chodzi o pieniądze

ZUS wszedł w rok 2023 i od razu rusza dużej akcji. W sobotę 7 stycznia zakład rozpoczyna przekazywanie kluczowej wiadomości na temat stanu rozliczeń na kontach płatników składek. Informacja dotyczy stanu za 2022 r.

- Informacja będzie zamieszczona na profilach płatników składek na PUE ZUS - zastrzega ZUS w specjalnym komunikacie opublikowanym na stronie internetowej.

Płatnik składek dowie się, czy przez 12 miesięcy poprzedniego roku wpłacił za dużo pieniędzy, zbyt mało, czy uiścił właściwą należność. - Podamy również, w jakiej wysokości płatnik przekazał wpłaty w roku 2022 i jakie należności rozliczyliśmy tymi wpłatami - dodał Zakład. Informacja ta dotyczy aż ponad 3,1 miliona osób.

Niektórzy będą musieli dopłacić

Wyliczenia przekazane płatnikowi przez ZUS są istotne. Niektórzy będą musieli sięgnąć do portfela i dopłacić należne Zakładowi pieniądze . Mowa o przypadkach, gdy rozliczenie wskaże, że na koncie płatnika widnieje niedopłata.

ZUS uspokaja jednak, że niedopłaty nie trzeba uregulować jednorazowo. - Niedopłata na koncie płatnika składek może być spłacana w ratach. Jeżeli płatnik nie jest w stanie jednorazowo spłacić zadłużenia, powinien złożyć wniosek o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty - czytamy w komunikacie.

Każdy zainteresowany tą kwestią może zwrócić się do specjalnego doradcy ds. ulg i umorzeń. ZUS wyjaśnia, że doradca sprawdzi, jakie jest najkorzystniejsza opcja spłaty zadłużenia na koncie płatnika. Co więcej, pomoże wypełnić specjalny wniosek.

Co w przypadku nadpłaty na koncie ZUS?

Nie ulega wątpliwości, że każdy z ponad 3,1 miliona płatników chciałby otrzymać informację, iż na jego koncie znajduje się nadpłata. W takiej sytuacji ZUS proponuje dwa rozwiązania.

Jedną z nich jest pomniejszenie kwoty wpłaty składek w najbliższym terminie. Druga opcja wymaga złożenia wniosku RZS-P. Dotyczy ona wypłaty pieniędzy na konto przypisane do konta płatnika w ZUS.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: zus, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Koszalin. Została zamknięta w sklepie, nie mogła się wydostać. Na miejsce wezwano służby
Czytaj więcej >

Wiadomości

Siedlce. Martwy 74-latek znaleziony w łazience. Służby nie mają wątpliwości co do przyczyny zgonu
Czytaj więcej >

Życie

Od poniedziałku w Lidlu festiwal okazji. Takich cen nie widzieliśmy już dawno
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mariusz Błaszczak wypalił u Rydzyka o Janie Pawle II. Kontrowersyjne słowa
Czytaj więcej >

Wiadomości

Najgroźniejsi przestępcy w Polsce. Policja publikuje wizerunki i prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zacznie się już w poniedziałek. Kolejki ustawią się do Biedronki, lepiej się spieszyć
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]