Goniec.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Skandaliczne zachowanie górali w sylwestra. "Konie parskały ze strachu"

7 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Rozmówczyni Onetu podzieliła się z reporterami swoimi spostrzeżeniami odnośnie do traktowania koni przez zakopiańskich górali w sylwestra. Jak relacjonowała, żaden z nich nie przejął się losem zwierząt, które wpadały w panikę po wystrzeleniu petardy. Podobne sceny były odnotowywane w kilku miejscowościach.

Wystraszone konie na zakopiańskich Krupówkach

Anna Barańska, która rozmawiała z dziennikarzem Onetu, turystycznie udała się do Zakopanego z rodziną. Relacjonowała, że w sylwestra ok. 20:00 spacerowała po Krupówkach. - Uciekliśmy stamtąd z obawy o swoje bezpieczeństwo. Tak się składa, że jestem miłośniczką koni i się na nich znam. Mam nawet swoje własne zwierzę, które mieszka w stadninie i jeżdżę na nim w każdej wolnej chwili. To, co zobaczyłam na Krupówkach, nie mieści mi się jednak w głowie.

W Zakopanem niemal przez całe popołudnie oraz oczywiście wieczorem i w nocy wybuchały petardy. Sztuczne ognie były odpalane nawet kilka metrów od dorożek konnych. - Żaden z górali pracujących przy przewozach konnych nic nie robił sobie z tego, że zwierzęta były w panice. Parskały ze strachu i nerwowo przebierały kopytami. Część wozaków trzymało w ręce lejce i w ten sposób utrzymywało konie, a inni nawet i to odpuścili. Przywiązali lejce do dorożek i stali obok, rozmawiając pomiędzy sobą. W obu tych przypadkach, gdyby nagle konie się spłoszyły, ci ludzie nie mieliby szans w żaden sposób nad nimi zapanować. To już na dzikim zachodzie było bezpieczniej - przekazała rozmówczyni Onetu. - Gdyby konie ciągnące taki wóz nagle zaczęły biec w tłum, to mówilibyśmy o tragedii z kilkunastoma ofiarami śmiertelnymi. Nie wiem, jak władze Zakopanego mogą na takie ryzyko na swoim terenie pozwalać - oburzyła się pani Anna.

Zestresowane zwierzęta

Z kolei w sylwestra ok. 17:00 ktoś odpalił petardę na jednej z ulic w Rabce-Zdroju, czym spłoszył jadące tamtędy konie. Te wpadły w panikę i zaczęły uciekać. Woźnicy nie udało się ich opanować. Przewrócenie powozu skutkuje tym, że troje z 12 pasażerów zostało rannych. - Prowadzimy postępowanie w tej sprawie, a osobę, która odpaliła petardę, mogą czekać poważne konsekwencje. To zdarzenie mogło się zakończyć znacznie gorzej - przekazał mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Przywołane zdarzenia skłaniają do kolejnych refleksji na temat wykorzystywania koni przez górali w celu obsługi turystów. Coś, co dla kogoś może być atrakcją lub sposobem na zarobek, dla zwierzęcia bardzo często oznacza stres lub cierpienie. Nawet jeżeli koń "na co dzień" jest dobrze traktowany, nieprzejęcie się jego losem wtedy, gdy dookoła panuje gwar czy wybuchają sylwestrowe petardy, jest niedopuszczalne.

Media nieraz obiegały informacje o mniej lub bardziej poważnych wypadkach spowodowanych przez spłoszone konie. Najczęściej zwraca się uwagę jedynie na ludzką tragedię, kiedy incydent kończy się zranieniem lub śmiercią, nie bacząc na przyczyny. Po każdej z tragedii władze Zakopanego deklarują, że tematem wreszcie zajmą się kwestią dorożek na Krupówkach. Jedyną reakcją było jednak postawienie tablic drogowych informujących przechodniów, że w tym miejscu mogą poruszać się dorożki.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Onet

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Dlaczego nikt nie może znaleźć małżeństwa z Warszawy? Zaskakujące informacje
Czytaj więcej >

Polska

Zgierz. Śmiertelne zderzenie z radiowozem. Nie żyje jedna osoba, policjanci w szpitalu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Niespodziewane informacje o Jacku Jaworku. Prokuratura podjęła decyzję
Czytaj więcej >

Polska

Nie żyje słynny polski ksiądz. Przez wiele lat był egzorcystą
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ogromna wpadka TVP Info. Pokazali wpis Andrzeja Dudy, po chwili go usunęli
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przedszkolanka zauważyła siniaki na ciele 5-latki. Matka i jej konkubent zostali aresztowani
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Polska

Bartłomiej Binaś

Tragedia pod Grodziskiem Mazowieckim. Nie żyją dwie kobiety, dziecko walczy o życie
Czytaj więcej >
Wiadomości

Ada Rymaszewska

Pomorskie. Zwłoki kobiety dryfujące w Wiśle. Policja ustaliła tożsamość denatki
Czytaj więcej >
Polska

Bartłomiej Binaś

Fatalna wiadomość dla Tadeusza Rydzyka. Polacy zadecydowali
Czytaj więcej >
Polska

Bartłomiej Binaś

Biedronka znowu kusi wielkimi promocjami. „Limit dzienny – 6 opakowań”
Czytaj więcej >
Polska

Bartłomiej Binaś

Tragedia w lesie. Mężczyzna zginął na miejscu
Czytaj więcej >
Polska

Bartłomiej Binaś

Cała Polska na czerwono. Ekstremalne zagrożenia w prawie całym kraju
Czytaj więcej >