Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Zostały tylko dwa dni, by założyć profil na PUE ZUS. Od 1 stycznia obowiązek obejmie miliony Polaków
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 30.12.2022 14:36

Zostały tylko dwa dni, by założyć profil na PUE ZUS. Od 1 stycznia obowiązek obejmie miliony Polaków

Zostały tylko dwa dni, by założyć profil na PUE ZUS. Od 1 stycznia obowiązek obejmie miliony Polaków
Twitter/ZUS

Rok 2023 oznacza istotne zmiany dla wszystkich tych, którzy pracują na własny rachunek. Zostały niecałe dwa dni, by założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, za pośrednictwem którego zakład będzie kontaktował się z płatnikami, nawet tymi, prowadzącymi jednoosobowe firmy i dorabiającymi do emerytury. Co istotne, obowiązek dotyczy wszystkich, bez względu na to, czy mają dostęp do internetu, czy też nie.

2023 r. to nowe powinności dla przedsiębiorców

Zmiany, które wchodzą w życie wraz z 2023 rokiem, mogą nie jednego przyprawić o zawrót głowy. Od całego zestawu nowych procedur i przepisów można wręcz dostać biurokratycznej gorączki, dlatego zanim na dobre pożegnamy grudzień, warto przyjrzeć się temu, co już wkrótce może stać się naszym obowiązkiem.

Jedną z dodatkowych powinności będzie np. posiadanie przez osoby pracujące na własny rachunek profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, przez który zakład będzie się kontaktował z płatnikiem.

To wygodne rozwiązanie wyjątkowo sprawdziło się w czasie pandemii COVID-19, kiedy to załatwianie ważnych spraw z domowego fotela okazało się być bardzo potrzebne. Mimo tego, nie wszyscy przekonali się wtedy do tego, by kontaktować się z ZUS-em przez PUE. Teraz jednak nie ma mowy o żadnych wymówkach.

PUE ZUS. Obowiązek posiadania profilu dla wszystkich właścicieli firm

W związku z mnożącymi się wątpliwościami osób posiadających firmy o sprawy związane z PUE, dziennik "Fakt", razem z pracownikami ZUS, postanowił odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania.

Wiele osób zastanawia się np. czy musi posiadać profil PUE ZUS, jeśli opłaca składki tylko za siebie. Otóż tak. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik będzie zmuszony do posiadania aktywnego profilu, nawet, jeśli nie zatrudnia pracowników i płaci składki tylko za siebie. Co więcej, obowiązek dotyczyć ma też wszystkich tych, którzy opłacają dobrowolne składki zdrowotne, czy emerytalno-rentowe.

W związku z powyższym, naturalnym wydają się być pytania o to, co z osobami nieposiadającymi dostępu do internetu, czyli choćby emerytami. Jeśli więc prowadzą oni małą działalność gospodarczą i korzystają z usług księgowej, wystarczy, że udzielą jej pełnomocnictwa do roli płatnika na PUE ZUS. Czyni się to poprzez wypełnienie formularza PEL, dostępnego w placówkach ZUS oraz na stronie zus.pl.

Jak założyć profil?

Wśród tych, którzy do tej pory nie założyli profilu na PUE ZUS, nie brakuje obaw o to, czy będą w stanie założyć takowy. Pracownicy ZUS uspokajają jednak, że wcale nie jest to tak trudne, jak może się wydawać.

- Należy wejść na stronę zus.pl i zarejestrować profil na PUE, podając swoje dane osobowe i kontaktowe. Następnie w ciągu 7 dni należy potwierdzić ten profil czyli potwierdzić, że profil zakłada ta osoba, za którą się podaje. Potwierdzić profil można samemu poprzez bankowość elektroniczną, e-podpis, e-PUAP czy kwalifikowany podpis elektroniczny. Możemy też zrobić to w trakcie e-wizyty w ZUS, na którą umawiamy się przez stronę zus.pl lub przyjść na salę obsługi klientów w ZUS i tu także pracownicy potwierdzą profil albo pomogą nam w jego założeniu, jeśli zajdzie taka potrzeba - tłumaczą na łamach "Faktu".

PUE ZUS może ułatwić życie

Choć cała procedura może wydawać się wymagająca, przypominamy, że zostały zaledwie dwa dni, by dopełnić obowiązków. Przekonywać nie trzeba nikogo, bo posiadanie profilu to ustawowy wymóg, ale aby bardziej do niego przekonać, wymieńmy tylko niektóre jego zalety.

Przez PUE można m.in. złożyć i odebrać wniosek o niezaleganiu w opłacaniu składek. Wystarczy tylko zalogować się w roli płatnika składek i wybrać z katalogu usług formularz RWN, a wówczas pojawią się dane zaciągnięte z systemu i będzie należało zweryfikować uzupełnić tylko te pola, które pozostaną puste.

Po tym trzeba będzie wybrać sposób odpowiedzi na wniosek tzn. gdzie ona ma być skierowana: czy na skrzynkę odbiorczą w PUE, czy też chcemy ją odebrać osobiście w placówce ZUS, czy może ZUS ma wysłać odpowiedź pocztą na wskazany adres. Później należy wysłać dokument używając profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego.

Oprócz tego, dzięki PUE ZUS możemy sprawdzić: saldo bieżące i miesięczne składek, które opłacamy; informacje o składkach należnych do płacenia i o dokonanych wpłatach, możemy przesłać dokumenty rozliczeniowe i zgłoszeniowe; złożyć wnioski np. o niezaleganiu w opłacaniu składek, o zwrot nadpłaty, czy też napisać ogólne zapytanie do ZUS-u na formularzu POG.

- Możemy sprawdzić też liczbę osób przebywających na zwolnieniu lekarskim w firmie. Możemy też zalogować się w roli ubezpieczonego i sprawdzić dane dotyczące naszych okresów ubezpieczenia, danych z jakimi zgłosił nas do ZUS pracodawca, czy sprawdzić informację roczną o stanie konta - czytamy na stronie "Faktu".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Fakt

Tagi: ZUS