Znany bank może zniknąć z Polski. Miliony Polaków mają w nim konta

Zmiany własnościowe w europejskim sektorze bankowym nie należą do rzadkości - ostatnie tygodnie przyniosły ożywienie na giełdach, a akcje części europejskich banków notowały wyraźne wzrosty. To efekt zarówno ogólnorynkowych odbić, jak i konkretnych informacji płynących od samych spółek - jak niedawno przekazano, popularny w Polsce bank może zmienić właściciela.
Hiszpański właściciel analizuje scenariusze
We wtorek agencja Bloomberg News poinformowała, że Banco Santander, właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne możliwości dotyczące swojej polskiej filii. W grę wchodzi zarówno potencjalna sprzedaż całości udziałów, jak i redukcja zaangażowania do poziomu większościowego. Chodzi o pakiet warty około 8 miliardów dolarów (7,3 miliarda euro).
Reuters, powołując się na te doniesienia, przekazał, że akcje Santandera wzrosły o około 5 procent, podczas gdy inne europejskie banki odrabiały straty po ostatnich spadkach. Jednocześnie akcje polskiej jednostki, Santander Bank Polska, wzrosły o 6,5 procent po publikacji ostatniego raportu Bloomberga.
Jedna z osób zaznajomionych ze sprawą powiedziała agencji, że ewentualna sprzedaż wszystkich udziałów lub ich zmniejszenie mogłaby mieć sens ze względu na ograniczone możliwości biznesowe filii w relacjach międzynarodowych. Zastrzegła jednak, że nie ma wiedzy o żadnych konkretnych planach w tej sprawie.
Tegoroczna waloryzacja emerytur zaskoczy niejednego. Trudno uwierzyć, jaką podwyżkę dostał rekordzistaBank planuje strategiczne zmiany?
Banco Santander posiada obecnie 62,2 proc. udziałów w Santander Bank Polska. We wrześniu 2023 roku hiszpańska instytucja sprzedała 5,2 proc. udziałów za 575 milionów euro. Teraz, jak donosi Bloomberg, analizowane są dalsze scenariusze - od całkowitego wyjścia z Polski po częściową redukcję zaangażowania.
Hiszpański bank odmówił skomentowania tych doniesień, jednak warto przypomnieć, że tego typu przeglądy aktywów są częścią szerszej strategii. Santander zwiększa obecność na innych rynkach - w szczególności w USA, gdzie rozwija bankowość korporacyjną, inwestycyjną i segment cyfrowy, w tym Openbank. Jednocześnie, jak podaje agencja, prowadzi przegląd operacji w Wielkiej Brytanii w ramach cyklicznej oceny swojej obecności na rynkach strategicznych.
Według Bloomberga rozważania dotyczące Santander Bank Polska znajdują się na wstępnym etapie i obecnie nie ma konkretnych informacji, czy bank skłania się bardziej ku utrzymaniu aktywów w Polsce, czy częściowej sprzedaży udziałów.
Polska filia broni się solidnymi wynikami finansowymi
W kontekście potencjalnej transakcji warto zwrócić uwagę na kondycję Santander Bank Polska. Dane finansowe pokazują wyraźny wzrost zysków - w czwartym kwartale 2023 roku zysk netto banku zwiększył się o 9 proc., osiągając poziom 158 milionów euro. Było to możliwe dzięki wyższym przychodom z kredytów, które zrównoważyły rosnące koszty związane z hipotekami walutowymi.
W skali całego roku 2024 zysk netto banku wyniósł 800 milionów euro, co oznacza wzrost o 18,8 proc. To stanowiło 5,8 proc. całkowitego zysku grupy Santander.
Akcje polskiej jednostki we wtorek były wyceniane na 1,53-krotność wartości księgowej. Dla porównania - przed spadkami wywołanymi ogłoszeniem ceł w USA, wskaźnik ten wynosił 1,8.
Co dalej z Santander Bank Polska?
Choć obecnie brak oficjalnego potwierdzenia jakichkolwiek decyzji, sama informacja o analizowaniu możliwości sprzedaży istotnie wpłynęła na rynek. Reakcja inwestorów pokazała, że tego typu doniesienia są przez nich bacznie obserwowane, a scenariusz wyjścia hiszpańskiego giganta z Polski jest traktowany bardzo poważnie.
To, czy Santander zdecyduje się na sprzedaż polskiej filii, pozostaje otwartą kwestią - ewentualna sprzedaż oddziału byłaby jednym z większych wydarzeń na polskim rynku bankowym w ostatnich latach, mogącym zmienić układ sił w sektorze. Tym bardziej że Santander Bank Polska należy do czołówki instytucji finansowych działających nad Wisłą.





































