Goniec.pl
ksiezna beatrice

facebook.com FundacjaKsiężnejDaisyvonPless

Zmarła ostatnia wnuczka księżnej Daisy. Odeszła Beatrice von Hochberg-Pless

13 Października 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Nie żyje Beatrice Maria Luise Margarethe von Hochberg-Pless, wnuczka Jana Henryka XV i księżnej Daisy, siostra ostatniego żyjącego członka dziedzica tej linii, Bolka. O jej śmierci poinformował zarząd Zamku Książ.

Jeszcze nie tak dawno hrabianka pojawiła się w Zamku Książ, żeby odwiedzić miejsce swojego urodzenia. Ostatni raz była w nim w 2014 roku. Zmarła w wieku 92 lat.

jaroslaw kaczynski

Jarosław Kaczyński zapowiedział odejście z rządu

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje Beatrice von Hochberg-Pless

Jak podaje TVN24.pl, zmarła ostatnia żeńska potomkini w linii prostej Hochbergów, książąt zamieszkujących niegdyś Książ i pałac w Pszczynie. Spośród jej najbliższych krewnych żyje jeszcze tylko brat, książę Bolko, który nie ma żadnych spadkobierców, oraz jej córka.

Hrabianka Beatrice urodziła się 15 lipca 1929 roku w Zamku Książ i spędziła tam pierwsze pięć lat swojego życia, potem przeniosła się zaś wraz z rodziną do rezydencji w Pszczynie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierwszy raz po latach wróciła do Książa w 2002 roku. Towarzyszył jej brat, Bolko, który w późniejszym czasie bywał w Polsce o wiele częściej. Po raz ostatni Beatrice przybyła do Książa w 2014 roku.

- Tutaj był mój plac zabaw - mówiła wówczas, wskazując ze wzruszeniem na dziedziniec honorowy przed zamkiem.

Zawiłości rodzinne

Ciekawe są także perypetie zapisane w papierach szlachcianki. Choć Beatrice była zarejestrowana jako pierwsze dziecko księcia Jana Henryka XV Hochberg von Pless z jego drugiego małżeństwa z markizą Klotyldą da Silva y Gonzales de Candamo, w rzeczywistości była jego wnuczką.

Jej rodzicami w rzeczywistości byli książę Bolko, który zmarł nagle w 1936 roku i jego hiszpańska macocha, która wkrótce rozwiodła się z jego ojcem, by wziąć ślub z młodym księciem. Większość swoich wspomnień z Książa wiązała z obecnością swojego brata, Konrada, który zmarł niestety jeszcze w czasie jej pobytu na zapalenie opon mózgowych.

Po wojnie Hochbergowie osiedlili się w Monachium i to tam oraz w Londynie i Seattle większość swojego życia spędziła Beatrice. Z jej drugiego małżeństwa na świat przyszła córka, Olivia. Szczególną ciekawostką jest, że zgodnie z artykułem Kuriera Historycznego, Beatrice wywodziła się ze szczególnego rodu. Hochbergowie mieli bowiem szansę stać się rodziną królewską rządzącą w Królestwie Polskim przywróconym na mapy przez Wilhelma II Hohenzollerna.

W swoich opowieściach Beatrice czasem przywoływała swoją babkę, tajemniczą, rozwiedzioną z Janem Henrykiem XV, Daisy von Pless mieszkającą w willi znajdującej się dziś przy ul. Zamkowej.

- Mam wspomnienia dotyczące mojej babci Daisy, ale z czasu, kiedy mieszkała w willi w Wałbrzychu. Pamiętam, że była wtedy bardzo chora i poruszała się na wózku. Bardzo dobrze pamiętam też ten wałbrzyski dom - opowiadała.

Byliśmy na grobie ojca Morawieckiego. Osłupiający widok tuż przed 1 listopada

Slajd 1 z 6

Kornel Morawiecki zmarł 30 września 2019 roku

Odwiedziliśmy grób Kornela Morawieckiego

Kornel Morawiecki to polski polityk, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Zmarł 30 września 2019 roku w Warszawie. Na kilkanaście dni przed dniem Wszytskich Świętych postanowiliśmy odwiedzić jego grób na warszawskich Powązkach. O mogiłę wciąż dbają najbliżsi zmarłego, ustawiając wokół niej kwiaty i znicze fot. TOMASZ GOLLA/AGENCJA SE/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: goniec.pl, walbrzych.wyborcza.pl

Anna DymarczykAutor

Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

W pożarze w wieżowca we Wrocławiu zginęła jedna osoba

Wiadomości

W pożarze wrocławskiego bloku zginął mężczyzna

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wiadomości

Kaczyński do dziennikarza: "Pan zabiega o interesy agresywnych państw"

Czytaj więcej >
Ewakuacja

Wiadomości

Wrocław: Pożar wieżowca mieszkalnego. 100 osób ewakuowanych

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Prezydencka minister stanęła w obronie Agaty Dudy

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów

Czytaj więcej >
Bytów: zakład pogrzebowy pomylił ciała nieboszczyków

Wiadomości

Bytów: W zakładzie pogrzebowym pomylono trumny

Czytaj więcej >