Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zjadł kawałek sera, chwilę później już nie żył. Trudno uwierzyć, co doprowadziło do jego śmierci
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 27.03.2023 12:43

Zjadł kawałek sera, chwilę później już nie żył. Trudno uwierzyć, co doprowadziło do jego śmierci

None
flickr.com/David Stroe

"Wybuch epidemii listerii" w Wielkiej Brytanii. Jedna osoba nie żyje, a dwie mają objawy choroby z powodu bakterii, którą wykryto w popularnym serze. Brytyjskie organy nadzorujące żywność wydały ostrzeżenia, by unikać spożywania serów znanego producenta. W produktach wykryto "wyjątkowo wysoki poziom" listerii. 

 

Wielka Brytania. Groźna bakteria wykryta w serach. Nie żyje jedna osoba

Brytyjski "The Guardian" poinformował o groźnej bakterii wykrytej w popularnym serze. Przedstawiciele organów zdrowia publicznego ostrzegają konsumentów przed kupnem oraz spożyciem tego produktu. Wyjątkowo wysoki poziom bakterii w serze przyczynił się do śmierci mężczyzny, a w dwóch innych przypadkach skutkował pojawieniem się objaw choroby.

Teściowa za wszelką cenę chciała zniszczyć jej ślub. Niemożliwe, co zaproponowała

Brytyjczyk zmarł po zjedzeniu sera

W ostrzeżeniu Agencji ds. Standardów Żywności (FSA), poinformowano o tym, że Old Cheese Room, producent z Wiltshire, kontynuuje wycofywanie miękkich serów Baronet, Baby Baronet i Mini Baronet, z racji listerii wykrytej w niektórych partiach produktu. FSA i brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) uznały, że trzy przypadki listeriozy były najprawdopodobniej związane z “wybuchem epidemii”. 

- Szczep ogniska wykryto również w niektórych produktach spożywczych i próbkach pobranych ze środowiska żywnościowego, jednak nie ma potwierdzenia, że Baronet jest przyczyną tego wybuchu – czytamy w oświadczeniu. 
 

Listerioza stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia

Zakażenie bakteriami Listeria monocytogenes może skutkować rozwojem choroby - listeriozy, która najczęściej związana jest ze spożyciem niepasteryzowanych produktów mlecznych, takich jak sery pleśniowe czy sery feta. Choroba rozwija się również po zjedzeniu nieumytych warzyw i owoców, surowego mięsa i ryb, a także dań gotowych niepoddanych obróbce cieplnej.  

Objawy zakażenia przypominać mogą grypę, a rzadko, w przypadkach ciężkich infekcji mogą pojawić się poważne powikłania np. w postaci zapalenia opon mózgowych. U większości ludzi występują jednak łagodne objawy, takie jak ból brzucha czy biegunka. Na cięższy przebieg choroby narażone są osoby starsze, przewlekle chore z obniżoną odpornością, kobiety w ciąży oraz niemowlęta. 

Listerioza charakteryzująca się pełnymi objawami rozwija się w przypadku, gdy bakteria przedostaje się z przewodu pokarmowego poprzez ścianę jelita do krwi, a następnie do ośrodkowego układu nerwowego. Stąd też choroba u osób z grupy ryzyka skutkuje często bakteriemią, posocznicą, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych lub zapaleniem mózgu.

Źródło: zdrowie.radiozet.pl