Goniec.pl

flickr.com/David Stroe

Zjadł kawałek sera, chwilę później już nie żył. Trudno uwierzyć, co doprowadziło do jego śmierci

27 Marca 2023

Autor tekstu:

Dawid Szczurek

"Wybuch epidemii listerii" w Wielkiej Brytanii. Jedna osoba nie żyje, a dwie mają objawy choroby z powodu bakterii, którą wykryto w popularnym serze. Brytyjskie organy nadzorujące żywność wydały ostrzeżenia, by unikać spożywania serów znanego producenta. W produktach wykryto "wyjątkowo wysoki poziom" listerii. 

 

Wielka Brytania. Groźna bakteria wykryta w serach. Nie żyje jedna osoba

Brytyjski "The Guardian" poinformował o groźnej bakterii wykrytej w popularnym serze. Przedstawiciele organów zdrowia publicznego ostrzegają konsumentów przed kupnem oraz spożyciem tego produktu. Wyjątkowo wysoki poziom bakterii w serze przyczynił się do śmierci mężczyzny, a w dwóch innych przypadkach skutkował pojawieniem się objaw choroby.

ślub

Teściowa za wszelką cenę chciała zniszczyć jej ślub. Niemożliwe, co zaproponowała

CZYTAJ DALEJ

Brytyjczyk zmarł po zjedzeniu sera

W ostrzeżeniu Agencji ds. Standardów Żywności (FSA), poinformowano o tym, że Old Cheese Room, producent z Wiltshire, kontynuuje wycofywanie miękkich serów Baronet, Baby Baronet i Mini Baronet, z racji listerii wykrytej w niektórych partiach produktu. FSA i brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) uznały, że trzy przypadki listeriozy były najprawdopodobniej związane z “wybuchem epidemii”. 

- Szczep ogniska wykryto również w niektórych produktach spożywczych i próbkach pobranych ze środowiska żywnościowego, jednak nie ma potwierdzenia, że Baronet jest przyczyną tego wybuchu – czytamy w oświadczeniu. 
 

Listerioza stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia

Zakażenie bakteriami Listeria monocytogenes może skutkować rozwojem choroby - listeriozy, która najczęściej związana jest ze spożyciem niepasteryzowanych produktów mlecznych, takich jak sery pleśniowe czy sery feta. Choroba rozwija się również po zjedzeniu nieumytych warzyw i owoców, surowego mięsa i ryb, a także dań gotowych niepoddanych obróbce cieplnej.  

Objawy zakażenia przypominać mogą grypę, a rzadko, w przypadkach ciężkich infekcji mogą pojawić się poważne powikłania np. w postaci zapalenia opon mózgowych. U większości ludzi występują jednak łagodne objawy, takie jak ból brzucha czy biegunka. Na cięższy przebieg choroby narażone są osoby starsze, przewlekle chore z obniżoną odpornością, kobiety w ciąży oraz niemowlęta. 

Listerioza charakteryzująca się pełnymi objawami rozwija się w przypadku, gdy bakteria przedostaje się z przewodu pokarmowego poprzez ścianę jelita do krwi, a następnie do ośrodkowego układu nerwowego. Stąd też choroba u osób z grupy ryzyka skutkuje często bakteriemią, posocznicą, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych lub zapaleniem mózgu.

Źródło: zdrowie.radiozet.pl 


 

meble PRL

Te meble z PRL można sprzedać za niemałą fortunę. Sprawdź, czy któryś z nich masz w swoim domu

CZYTAJ DALEJ
ksiądz

Ofiarowała na pogrzeb babci wszystkie oszczędności. Ksiądz bezlitośnie zemścił się podczas mszy

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Nie żyjeWielka Brytania

Podobne artykuły

Wiadomości

Kiedy darmowe leki dla osób 65+ i dzieci? Minister zdrowia mówi o pośpiechu rządu
Czytaj więcej >

Polska

Wstrząsające nagranie z polskiej myjni obiegło sieć. Świadkowie próbowali reagować
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz miał dotykać uczennice na religii. Dyrektorka zareagowała, wieś chciała wywieźć ją na taczkach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Tragedia na S8. Nie żyje młoda kobieta idąca poboczem. Kierowca zatrzymał się 2 kilometry dalej
Czytaj więcej >

Wiadomości

Żona weszła do domu i znalazła ciało męża. 45-letni Polak został zamordowany
Czytaj więcej >

Wiadomości

USA: Dramatyczne odkrycie w zakładzie pogrzebowym. Właściciel stanie przed sądem
Czytaj więcej >
Dawid Szczurek

Redaktor portalu goniec.pl. Od zawsze czułem się umysłem humanistycznym, ukierunkowanym w stronę dziennikarstwa. Moją pasją od dziecka jest sport, a w szczególności piłka nożna. Z zainteresowaniem śledzę to, co dzieje się w Polsce i na świecie, dzieląc się informacjami z innymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]