Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zima zaatakuje Polskę. Najnowsze prognozy nie pozostawiają złudzeń
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 13.11.2022 11:39

Zima zaatakuje Polskę. Najnowsze prognozy nie pozostawiają złudzeń

Na horyzoncie pojawił się śnieg. IMGW: za kilka dni czeka nas wielkie ochłodzenie
Jakub Kaminski/East News; imgw

Zima da o sobie znać już w nadchodzącym tygodniu. IMGW poinformowało, że od środy przygotować trzeba się na zmianę w prognozach pogody. Eksperci nie ukrywają, że do kraju wtargnie mroźne powietrze. W listopadzie ma spaść także pierwszy śnieg.

Zima zaatakuje Polskę jeszcze w listopadzie? Najnowsze modele średnioterminowe opracowane przez specjalistów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że warto poszukać w szafie cieplejszych ubrań. Mowa o rękawiczkach, szalikach i ciepłych czapkach.

Niedziela kończy tydzień mgłami, które uprzykrzą życie kierowcom jeszcze w następnym tygodniu. IMGW ostrzega jednak, że wraz z odejściem mgieł dojdzie do załamania pogody. Mowa o odczuwalnym ochłodzeniu i przyjściu mrozu.

Zima w listopadzie: IMGW ostrzega przed drastycznym ochłodzeniem

15 stopni Celsjusza w listopadzie cieszy wszystkich, którzy obawiają się o opał na zimę. Nie jest jednak zaskoczeniem, że to anomalia pogodowa. IMGW na bieżąco monitoruje sytuację w kraju i eksperci przekazali najnowsze informacje na temat pogody. Fani ciepłego listopada będą załamani.

Nadchodzący tydzień przyniesie ze sobą uderzenie chłodu. Punktem granicznym między ciepłymi dniami i koniecznością noszenia szalika będzie środa 16 listopada.

- Wg dzisiejszych realizacji modeli średnioterminowych środa będzie ostatnim ciepłym dniem. Później nastąpić ma poważna zmiana i wtargnięcie mroźnego powietrza - napisał IMGW w specjalnym poście, gdzie pokazał wspomniane modele pogodowe.

Na koniec krótkiego komunikatu na temat nadchodzącego ochłodzenia i mrozu dodano zdanie, które rozwiewa wszelkie nadzieje na utrzymanie złotej, polskiej jesieni. - Nieubłaganie nadchodzi zima - czytamy w komunikacie IMGW.

W prognozach pogody pojawia się śnieg

"Zgniły wyż" dyktujący niedzielną pogodę będzie w połowie tygodnia miłym wspomnieniem? Wszystko na to wskazuje. Od środy temperatura spadnie na łeb na szyję.

Środa rozpocznie prawdziwą karuzelę zima. IMGW podkreśla, że od piątku 18 listopada aż do środy 23 listopada spodziewać można się lokalnych opadów śniegu. Białym puchem początkowo pokryje się jedynie północna oraz wschodnia Polska.

Później śnieg spadnie już zarówno w centrum Polski, jak i na zachodzie oraz południu kraju. Opady śniegu są bezpośrednio związane ze wskazywanym przez ekspertów z IMGW spadkiem temperatury.

Zgodnie z prognozami pogody w Krakowie ma być w czwartek 17 listopada -5 stopni Celsjusza (temperatura w nocy). Noc później, krakowskie termometry wskażą już -8 stopni Celsjusza.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, rmf fm