Goniec.pl

materiały własne Iberion

Emerytury 2023 r. Co z 13. i 14. emeryturą w nowym roku? Seniorzy mają powody do zadowolenia

12 Listopada 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Ile wyniesie emerytura w 2023 r.? Seniorzy nie mogą się doczekać wypłat pieniędzy z ZUS. Szczególne miejsce w domowych budżetach emerytów zajmują waloryzacja oraz 13. i 14. emerytura. Wyjaśniamy, na jakie pieniądze można liczyć.

Emerytury 2023 r. będą jeszcze bardziej gorącym tematem wśród emerytów i rencistów. Pieniądze oraz przysługująca zgodnie z przepisami waloryzacja stanowią główny filar finansowy seniorów zmagających się z rosnącymi kosztami życia.

Co przyniesie ze sobą nowy rok? Pewne jest, że w 2023 r. emeryci ponownie otrzymają wypłacaną przez ZUS 13. emeryturę. Tzw. trzynastka miała być jedynie świadczeniem jednorazowym, ale na dobre rozgościła się w kalendarzu wypłat ZUS.

Co z 14. emeryturą? Rząd PiS, w tym Mateusz Morawiecki i minister Marlena Maląg zgodnie przyznali , że mają wobec tego dodatkowego świadczenia pieniężnego dla seniorów wielki plany.

Emerytury 2023: ile wyniesie 13. emerytura?

13. emerytura wdarła się na salony i już z nich nie zniknie w związku ze zmianami wprowadzonymi przez rząd PiS. Tzw. trzynastka oficjalnie będzie wypłacana przez ZUS każdego roku.

- Musi być tak, żeby budżety emerytów były ochronione - mówił w Rykach pod koniec września Mateusz Morawiecki . Zarówno 13., jak i 14. emerytura zostaną wypłacone w 2023 r.

Ile wyniesie kwota 13. emerytury w 2023 r.? "Trzynastka" w przyszłym roku ponownie zależna będzie od najniższej emerytury krajowej. W marcu 2023 r. ma ona wynieść 1588,44 zł brutto. Zatem kwota należna z tytułu 13. emerytury również wyniesie 1588,44 zł brutto.

14. emerytura także ma trafić na konta seniorów

W 2022 r. 13. i 14. emerytura oraz ich waloryzacja pochłonęły aż 43 mld zł. W 2023 r. z budżetu państwa ma zniknąć nieco mniej pieniędzy. Rząd szacuje, iż "trzynastka" i "czternastka" będzie kosztować polskich podatników "zaledwie" 40 mld złotych.

Czy jednak pewne jest, że 14. emerytura zostanie ponownie wypłacona przez ZUS? Jeszcze niedawno dywagowano nad proponowaną przez Andrzeja Dudę 15. emeryturę , ale w obliczu kryzysu wielu emerytów boi się, że pieniędzy nie wystarczy na "czternastkę".

Mateusz Morawiecki podtrzymuje, iż 14. emerytura trafi na konta seniorów. Nie uchwalono jednak jeszcze wymaganych przepisów, chociaż Marlena Maląg zaznaczyła, iż trwają prace nad ustawą regulującą wypłatę "czternastki".

Ile wyniesie 14. emerytura w 2023 r.? Na tę wiadomość trzeba poczekać, gdyż brakuje informacji na temat wysokości pieniędzy przysługujących w ramach "czternastki". Można przypuszczać, że rząd zdecyduje się na dotychczasowe rozwiązanie i także uzależni 14. emeryturę od wysokości najniższej emerytury i stopniowe zmniejszanie należnej kwoty w ramach zasady "złotówka za złotówkę".

Waloryzacja emerytur 2023 r.

2023 r. będzie rokiem, który zapisze się w historii waloryzacji emerytury i rent. Nadchodząca podwyżka świadczeń będzie bowiem najwyższa od 1999 r. i jest to bezpośrednio związane z szalejącą inflacją.

Rząd Mateusza Morawieckiego szacuje, że najniższa emerytura i renta wzrosną od 1 stycznia 2023 r. o minimum 250 zł. Prognozowany wskaźnik waloryzacji wynosi aż 113,8 proc. Ostateczne i wiążące wyliczenia poznamy w pierwszej połowie lutego przyszłego roku.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: interia.pl, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Mama pięcioraczków wylądowała na wózku inwalidzkim. Opublikowała przykre nagranie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje 72-latek. Zatankował, chwilę potem zmarł w samochodzie na stacji benzynowej
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje kolejny Polak walczący w Ukrainie. Michał Dworczyk przekazał tragiczne wieści
Czytaj więcej >

Wiadomości

GIS ostrzega klientów. Popularny produkt może być niebezpieczny, nie należy go spożywać
Czytaj więcej >

Wiadomości

Potężny pożar w polskiej miejscowości, kłęby dymu widać z kilometrów. Trwa walka z żywiołem
Czytaj więcej >

Wiadomości

19-latek skonfrontował się z Donaldem Tuskiem. "To jest pana robota"
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]