Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zełenski zapytał, czy Ukraina zostanie przyjęta do NATO. Otrzymał jednoznaczną odpowiedź
Piotr Dutka
Piotr Dutka 20.03.2022 23:01

Zełenski zapytał, czy Ukraina zostanie przyjęta do NATO. Otrzymał jednoznaczną odpowiedź

HANDOUT/AFP/East News
HANDOUT/AFP/East News

Wołodymyr Zełenski złożył oficjalne pytanie do przedstawicieli Sojuszu, odnoszące się do potencjalnego przystąpienia Ukrainy w szeregi NATO. Przywódca naszych wschodnich sąsiadów ocenił również, że gdyby jego kraj znajdował się wewnątrz Paktu Północnoatlantyckiego, nie doszłoby do rosyjskiego ataku. Przekazał, że jest otwarty na dialog z Władimirem Putinem.

W niedzielę prezydent Ukrainy udzielił wywiadu amerykańskiej stacji CNN. Podczas rozmowy odniósł się do potencjalnego przystąpienia jego kraju w szeregi NATO.

Zełenski poinformował, że osobiście zwrócił się do Sojuszu, z prośbą, by powiedziano, czy Ukraina zostanie przyjęta do NATO. Jak się okazało, otrzymał jednoznaczną odpowiedź.

- Zwracałem się do nich osobiście, żeby powiedzieli bezpośrednio, że przyjmą nas do NATO za rok, czy dwa, czy pięć, albo po prostu, żeby powiedzieli "nie". Odpowiedź była bardzo jasna: nie będziecie członkiem NATO, ale publicznie drzwi pozostaną otwarte - poinformował Zełenski.

Zełenski nie ma żadnych wątpliwości. Chodzi o obecność Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim

- Gdybyśmy byli członkami NATO, wojna by się nie zaczęła - ocenił prezydent Ukrainy. Zełenski podkreślił również, że jest gotowy na negocjacje z Władimirem Putinem.

W rozmowie dodał jednak, że nie zgodzi się na żaden kompromis odnoszący się do integralności terytorialnej, czy też suwerenności Ukrainy. W opinii ukraińskiego przywódcy, oba kraje muszą znaleźć skuteczną metodę porozumienia. Wszystko po to, by zapobiec przyszłym wojnom pomiędzy tymi państwami.

Zełenski zaznaczył, że żaden kraj nie może stawiać ultimatum, ponieważ jedynie dialog może prowadzić do skutecznego rozładowania sporów. Prezydent podkreślił również, że skoro jego kraj nie został przyjęty przez NATO, musi szukać alternatywnych źródeł gwarantujących bezpieczeństwo Ukrainie.

- Mogą to być również członkowie NATO. Dlatego właśnie proponujemy różnym przywódcom krajów świata, żeby oni stali się źródłem gwarancji dla Ukrainy - podsumował Zełenski.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP/CNN