Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zełenski: "Wszystko zależy od tego, jak szybko otrzymamy pomoc od Stanów Zjednoczonych"
Irmina Jach
Irmina Jach 11.04.2022 22:55

Zełenski: "Wszystko zależy od tego, jak szybko otrzymamy pomoc od Stanów Zjednoczonych"

Zełenski
Sergei Supinsky/AFP/East News

Wołodymyr Zełenski w rozmowie z amerykańską stacją CBS przyznał, że losy wojny z Rosją będą zależeć od tego, jak szybko Stany Zjednoczone udzielą Ukrainie pomocy. Wyraził jednocześnie wątpliwości, czy jego żołnierze otrzymają wszystko, czego potrzebują.

- Wszystko zależy od tego, jak szybko otrzymamy pomoc od Stanów Zjednoczonych. Szczerze mówiąc, od tego zależy, czy będziemy mogli to przetrwać. Mam stuprocentową pewność co do naszego narodu i naszych sił zbrojnych, ale niestety nie mam takiej pewności, że otrzymamy wszystko, co trzeba - stwierdził prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski zaapelował do USA i Zachodu. Prosi o szybką pomoc

Wołodymyr Zełenski oznajmił, że przekazał prezydentowi Stanów Zjednoczonych szczegółową listę potrzeb. CBS twierdzi, że Joe Biden zareagował pozytywnie na wszystkie prośby, ale realizowanie potrzeb może potrwać. Prezydent Ukrainy poprosił Zachód również o zaostrzenie sankcji wobec Rosji.

- Znaleźliśmy niektóre rzeczy w tych sankcjach, które są łatwe do ominięcia przez ekspertów finansowych. Rosja obchodzi sankcje. [...] Świat zachodni to wie. To nie powinno być dopuszczane - mówił w rozmowie z CBS.

Odnosząc się do perspektyw zakończenia wojny, Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że jest świadomy, iż Rosjanie nie opuszczą Krymu i czeka go dyskusja na temat terytoriów na południu kraju. Podkreślił jednak, że nie jest gotowy do oddania żadnego terenu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: CBS