Goniec.pl > Polityka > "Zbrodniarze muszą zostać ukarani". Duda rozmawiał z Trudeau o wojnie w Ukrainie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 10.03.2022 18:09

"Zbrodniarze muszą zostać ukarani". Duda rozmawiał z Trudeau o wojnie w Ukrainie

Andrzej Duda spotkał się z Justinem Trudeau
Piotr Molecki/East News

Spotkanie Andrzeja Dudy i Justina Trudeau się zakończyło. Prezydent Polski oraz premier Kanady postanowili zabrać głos i ujawnić część zakulisowych rozmów. - Mamy nadzieję, że za naszą granicą nadal będzie istniała niepodległa, wolna Ukraina - powiedział Andrzej Duda.

- Rozmawialiśmy z premierem Trudeau, że znajdą się fundusze na to, by odbudować to, co niszczą rosyjskie bomby, a zbrodniarze wojenni muszą zostać ukarani - powiedział Andrzej Duda. Był to jednak jeden z wielu tematów rozmowy Duda-Trudeau.

- Obecność naszych sojuszników ma dziś podwójny charakter. To z jednej strony wyraz jedności transatlantyckiej. [...] Z drugiej strony to także wyraz naszego wspólnego braterstwa z Ukrainą i broniącymi swojej suwerenności Ukraińcami - zadeklarował na samym początku spotkania po rozmowie z Justinem Trudeau Andrzej Duda.

Spotkanie Duda-Trudeau

Już na samym początku konferencji, po zakończeniu planowanej na godzinę 15:00 "rozmowy w cztery oczy", Andrzej Duda nie ukrywał wielkich nadziei związanych ze spotkaniem z premierem Kanady. - Rozmawialiśmy z panem premierem o tym, jak wesprzeć Ukrainę, czego ona potrzebuje - podkreślał prezydent Polski.

- Staramy się znaleźć miejsce dla każdego - dodał Andrzej Duda. Jednocześnie podziękował wszystkim Polkom i Polakom, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców i nieustannie angażują się w pomoc humanitarną w punktach, gdzie docierają ludzie uciekający przed wojną.

Andrzej Duda nie zapomniał wspomnieć, że to właśnie Kanada była po wybuchu wojny w Ukrainie jednym z pierwszych krajów, które przysłały do Polski wsparcie. Zaangażowanie kanadyjskiej strony w wojnę w Ukrainie nie jest przypadkowe. - W Kanadzie mieszka wielka mniejszość ukraińska. Są to ludzie, którzy cały czas pamiętają o ojczyźnie swoich ojców i dziadków. Obecność delegacji kanadyjskiej tutaj jest wyrazem wsparcia dla nich i dla tych, którzy walczą w Ukrainie - mówił podczas konferencji Andrzej Duda.

Premier Kanady podziękował Polakom

"Dziękuję całemu narodowi polskiemu", powiedział na samym początku Justin Trudeau. Podkreślił, że z niedowierzaniem ogląda się zdjęcia z bombardowanych budynków cywilnych, w tym domów i szpitali.

- Domagamy się natychmiastowego zaprzestania ognia - powiedział stanowczo premier Kanady po spotkaniu z Andrzejem Dudą. Podczas konferencji padły wyjątkowo krytyczne wobec Władimira Putina słowa. - Brak szacunku dla życia ludzkiego ze strony Putina jest nieakceptowalny. Jest jasne, że specjalnie wziął na celownik cywilów - powiedział Justin Trudeau.

Justin Trudeau w Polsce rozmawiał też z polskim premierem

W czwartek Justin Trudeau spotkał się nie tylko z Andrzejem Dudą. Premier Kanady wcześniej rozmawiał już z szefem polskiego rządu. Podobnie jak prezydent, Mateusz Morawiecki nie ukrywał swojego zadowolenia po rozmowie.

- Musimy pracować nad tym, jak działać w przyszłości, w jaki sposób można faktycznie uniezależnić się od rosyjskiej ropy i gazu - mówił Mateusz Morawiecki. To właśnie kwestia sankcji była głównym tematem podczas spotkania premierów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl