Goniec.pl > Polityka > Zaskakująca decyzja prezydenta ws. Antoniego Macierewicza. Były szef MON otrzyma Order Orła Białego
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 23.09.2022 15:34

Zaskakująca decyzja prezydenta ws. Antoniego Macierewicza. Były szef MON otrzyma Order Orła Białego

Zaskakująca decyzja prezydenta ws. Antoniego Macierewicza. Były szef MON otrzyma Order Orła Białego
Piotr Molecki/East News

Kolejna kontrowersyjna decyzja prezydenta Andrzeja Dudy. Głowa państwa zdecydowała o przyznaniu Orderu Orła Białego zasłużonym dla Rzeczpospolitej, a na liście wyróżnionych umieściła założycieli i działaczy KOR, w tym Antoniego Macierewicza. W świetle ostatnich wydarzeń to dość odważne posunięcie, które ostro skrytykowali politycy opozycji.

Prezydent Andrzej Duda nie próżnuje. Głowa państwa dopiero co wróciła z Nowego Jorku, gdzie brała udział w 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a w międzyczasie zdążyła jeszcze podjąć decyzję o przyznaniu najwyższych odznaczeń państwowych kolejnym wybitnym, w jej mniemaniu, postaciom i zaprosić je na uroczystości w Belwederze.

Do takiego kroku skłoniła polskiego przywódcę przypadająca na 23 września 46. rocznica założenia Komitetu Obrony Robotników, będącego jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w czasach PRL. Dzień postanowiono więc uczcić w wyjątkowy sposób, który nie wszystkim przypadł do gustu.

Antoni Macierewicz odznaczony Orderem Orła Białego

Skoro o rocznicy powstania KOR mowa, naturalne jest, że to właśnie osoby z nim związane mają grać tego dnia pierwsze skrzypce. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, w piątek o godzinie 15 Andrzej Duda odznaczy Orderem Orła Białego założycieli i działaczy organizacji - Mirosława Chojeckiego, Piotra Namiskiego i Antoniego Macierewicza.

To właśnie to ostatnie nazwisko budzi wyjątkowo wiele kontrowersji, bowiem Macierewicz od lat krytykowany jest za swoją działalność. Już jako szef MON mierzył się z zarzutami o demolowanie polskiej armii, a zastrzeżenia co do jego osoby miał sam prezydent.

Mieliśmy mieć śmigłowce dla polskiej armii - nie mamy ich, mieliśmy je mieć w zeszłym roku, pan minister osobiście obiecywał w mediach, że one będą - nie ma ich. To są takie elementy, które mnie ogromnie martwią – rozliczał polityka Duda jeszcze w 2017 roku.

Pytany o współpracę z szefem resortu obrony nie krył, że jest ona "trudna", a nawet zarzucał mu stosowanie "ubeckich metod". Wszystko wskazuje jednak na to, że dawne niesnaski poszły w niepamięć, zwłaszcza że Macierewicz mierzy się ostatnio z poważnymi oskarżeniami o ukrywanie faktów ws. Smoleńska i kłamliwe forsowanie tezy o zamachu.

W obliczu tego Zjednoczona Prawica rzuciła wszystkie ręce na pokład i murem stanęła za swoim posłem. Jak widać, do działań zaprzęgnięto też Pałac Prezydencki, bo teraz głowa państwa doszła do wniosku, że dawny rywal jest "człowiekiem ogromnych zasług dla Rzeczpospolitej i zawsze przyświecały mu szczytne intencje".

Opozycja oburzona decyzją prezydenta. "PiS odziera Polskę z godności"

Mimo iż Orderu na piersi Macierewicza jeszcze nie ma, są już pierwsze komentarze. Posłowie opozycji nie zostawiają na decyzji prezydenta suchej nitki i grzmią w mediach społecznościowych.

- Macierewicz z Orderem Orła Białego. PiS odziera Polskę z godności - skomentował na Twitterze przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka.

- W kolejce Piotrowicz, Mejza, Rachoń i Rydzyk. Powiedz mi, jakich masz bohaterów, a powiem ci, kim jesteś - napisał europoseł PO Radosław Sikorski.

- Kłamstwo nagrodzone. Dyspozycja Nowogrodzkiej. Zero złudzeń do niezależności prezydenta Andrzeja Dudy - skwitował poseł PO Michał Szczerba.

- To mówicie, że Macierewicz za kłamstwo Smoleńskie za publiczne pieniądze i rozbrojenie polskiej armii ma, zamiast wyroku, dostać Order Orła Białego? Grubo Panie Prezydencie - napisała posłanka KO, była przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

- Wręczenie Orderu Orła Białego dla A. Macierewicza to niebywały skandal. Najwyższe odznaczenie państwowe dla człowieka, którego główną zasługą jest sianie nienawiści i kłamstw?! WSTYD i HAŃBA! - stwierdził zaś prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Gazeta.pl