Goniec.pl > Życie > Zadziwiające ceny warzyw i owoców. Polacy przecierają oczy ze zdumienia
Weronika Uszakiewicz
Weronika Uszakiewicz 22.06.2023 10:28

Zadziwiające ceny warzyw i owoców. Polacy przecierają oczy ze zdumienia

owoce i warzywa
pixabay

Trwa sezon na owoce i warzywa, czyli najlepsza pora na uzupełnienie witamin. Polacy w teorii powinni raczyć się dobrodziejstwami natury do woli. Okazuje się jednak, że nie każdego na to stać. Ceny niektórych produktów na lokalnych bazarach przyprawiają o zawrót głowy. 

Ceny warzyw i owoców w sezonie

Właśnie rozpoczęło się kalendarzowe lato, jest to zatem idealny czas na rozkoszowanie się darami natury. Ceny niektórych owoców i warzyw zamiast jednak spadać, drastycznie wzrosły. Według Informacyjnego Serwisu Biznesowego, warzywa w sklepach zdrożały o 39,9% r/r w maju br., zajmując pierwsze miejsce w rankingu skali podwyżek wśród 17 monitorowanych kategorii produktowych. 

Według przeprowadzonych badań, "królową drożyzny" wciąż jest marchew, która w perspektywie rocznej podrożała o blisko 134%. Na drugim miejscu uplasowała się cebula, której cena wzrosła o prawie 107%, a tuż za nią - z przebitką o niecałe 51%.

Policja odnalazła zaginione małżeństwo z Mokotowa. Para znajdowała się w Pradze

Wzrost cen warzyw. Susza pokrzyżowała plany rolników

Jak wynika z najnowszych informacji, w Unii Europejskiej spada produkcja warzyw. Wszystko przez kiepskie warunki hydrologiczne oraz pogłębiającą się suszę. Możliwe więc, że w sklepach może zabraknąć niektórych produktów.

Niestety nawet jeżeli zbiory warzyw i owoców są obfite, nie oznacza to automatycznego obniżenia ich ceny na rynku. Na końcowy koszt produktów, poniesiony przez konsumentów wpływa bardzo wiele czynników.

- Rynkowe ceny warzyw wynikają z wielkości popytu i podaży, jakości surowca, warunków pogodowych, możliwości i warunków zbytu. Dodatkowy wpływ mają także rosnące koszty produkcji, transportu czy pracy, związane ze wzrostem płacy minimalnej. Na ceny warzyw na polskim rynku wpływa też sytuacja w innych państwach UE. Ponadto przełom maja i czerwca to czas, kiedy w naszym kraju dopiero rozpoczyna się sezon na warzywa i owoce. Charakteryzują go zawsze wyższe ceny do momentu, aż rynek się nasyci – przekazała dr Justyna Rybacka w raporcie nadesłanym przez Monday News.
 

Klienci narzekają na drożyznę na bazarach

O ceny warzyw i owoców na lokalnych bazarach postanowiliśmy zapytać klientów. Znaczna część odwiedzających stoiska z sezonowymi produktami jest oburzona panującą wszechobecnie drożyzną. 

- Ceny warzyw w porównaniu do ubiegłych lat to jakaś kpina. Włoszczyzna bardzo poszła do góry. Owoce też kosztują majątek, a ich cena powinna być dużo niższa niż poza sezonem - powiedziała jedna z mieszkanek woj. podlaskiego.

Kolejna z naszych rozmówczyń, która często kupuje warzywa i owoce zarówno na targach, jak i w sieciówkach również narzeka na ceny. 

- Na zakupy trzeba wydać teraz fortunę. Za większą ilość owoców zapłacimy nawet 100 zł, co kiedyś było nie do pomyślenia. To samo jeśli chodzi o warzywa, wystarczy spojrzeć na cenę pomidorów w sezonie - żaliła się klientka.

Tagi: Inflacja