Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Alert RCB trafił do Polaków. Sytuacja jest ekstremalna, rozesłano pilny apel
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 15.05.2024 12:41

Alert RCB trafił do Polaków. Sytuacja jest ekstremalna, rozesłano pilny apel

telefon alert RCB
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało pilny alert. Powodem jest fatalna sytuacja w lasach, które zagrożone są rozległymi pożarami. Jak wskazują eksperci, podatność na zapalenie się ściółki jest obecnie ekstremalna. Wiadomo, w których powiatach trzeba zachować szczególną ostrożność.

Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach

O tym, że sytuacja w lasach w Polsce jest wyjątkowo zła z powodu długotrwałej suszy we wtorek (14 maja) informowało już Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa. Jak wówczas wskazywano, wysoka temperatura i brak deszczu przyczyniły się do obniżenia wilgotności ściółki.

Instytut podał także, że w wielu miejscach na terenie naszego kraju wilgotność ta spada poniżej 10 proc. To poniżej poziomu, oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie.

Masz taki dokument z PRL? Możesz dostać nawet 26 tys. zł

RCB rozesłało alert do niektórych Polaków

W środę (15 maja) do ostrzeżeń dołączyło również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które rozesłało swoje alerty do mieszkańców:

  • woj. lubuskiego (powiaty żagański i żarski);
  • województwa wielkopolskiego (powiaty kolski, koniński, pleszewski i turecki).

UWAGA! Dziś i jutro (15/16.05) duże zagrożenie pożarowe w lasach. Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia dzwoń na 112 - zaapelowano.

alert RCB
Fot. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Już 749 pożarów wybuchło w lasach w maju

Od początku roku w lasach wybuchło już 1369 pożarów, z czego tylko 749 w maju. IBL przewiduje, że w najbliższych dniach zagrożenie pożarowe będzie się utrzymywać na wysokim poziomie, co sprzyjać ma ewentualnemu szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia.

Będąc w lesie powinniśmy więc zachować szczególną ostrożność i unikać sytuacji, mogących sprowokować pożar. Co istotne, za 99 proc. odpowiada właśnie człowiek.

Źródło: PAP, RCB