Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Szykują się ogromne zmiany ws. zasiłku pogrzebowego. Trzeba wiedzieć
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 10.05.2024 21:51

Szykują się ogromne zmiany ws. zasiłku pogrzebowego. Trzeba wiedzieć

trumna
fot. Pexels/Pavel Daniyluk

Zasiłek pogrzebowy, a przede wszystkim jego wysokość, która od lat nie uległa zmianie, jest tematem bardzo często podnoszonym przez obywateli. Być może już niebawem w tej kwestii nastąpi ważny przełom. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowało do konsultacji projekt ustawy, która zakłada odczuwalne zwiększenie zasiłku pogrzebowego. Padła kwota.

Zasiłek pogrzebowy znacznie wzrośnie? Jest przełom

Zasiłek pogrzebowy wypłacany jest osobom lub instytucjom, na których spoczywa obowiązek sfinansowania pochówku zmarłego. Jest to jednorazowe świadczenie przyznawane przez ZUS. Jego kwota wynosi obecnie 4 tysiące złotych. Wysokość ta jest niezmienna od marca 2011 roku. Przez kolejne lata, pomimo stale rosnących kosztów życia, żaden rząd nie zdecydował się na podniesienie świadczenia.

Zasiłek pogrzebowy ma przede wszystkim rekompensować koszty związane z pogrzebem, a ta kwestia również w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Organizacja pochówku aktualnie kosztuje znacznie powyżej 4 tys. zł, zatem otrzymywane świadczenie to kropla w morzu potrzeb. Już niebawem może się to jednak zmienić. 

Pojechał do sanatorium i mocno się zdziwił. Musiał zapłacić horrendalne kwoty

Jest przełom ws. zasiłku pogrzebowego

Resort Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej pod przewodnictwem Agnieszki Dziemianowicz-Bąk skierował do konsultacji projekt ustawy, zakładającej zwiększenie kwoty zasiłku pogrzebowego do 7 tys. zł. Zmiana mogłaby wejść w życie już 1 lipca. Projekt zakłada także coroczną waloryzację zasiłku pogrzebowego o wskaźnik inflacji za poprzedni rok.

Jeśli zmiany zawarte w projekcie ministerstwa zostaną zaakceptowane, zasiłek pogrzebowy w kwocie 7 tys. zł będzie przysługiwał wówczas, gdy śmierć nastąpiła nie wcześniej niż w dniu wejścia ustawy w życie. 

Od lipca zasiłek pogrzebowy może znacznie wzrosnąć

W uzasadnieniu projektu, na stronie Rządowego Centrum Legislacji podkreślono, że szacunkowy koszt zmian w kwestii zasiłku pogrzebowego wyniósłby 2 mld zł w skali roku.

ZOBACZ: ZUS wydał komunikat. To stanie się z pieniędzmi emerytów w czerwcu

Zasiłek pogrzebowy finansowany jest m.in. ze środków funduszu rentowego, który stanowi część Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Należy zwrócić uwagę, że mimo deficytu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (stopień pokrycia wydatków z wpływów ze składek i ich pochodnych w 2022 r. wynosił 86 proc.), fundusz rentowy ma nadwyżkę przychodów ze składek nad wydatkami (w 2023 r. w wysokości 15,9 mld zł, a stopień pokrycia wydatków z wpływów ze składek i ich pochodnych w 2022 r. wynosił 125 proc.) - napisano.