Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Takie wykształcenie ma Aleksander Kwaśniewski. Ogromne zaskoczenie
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 12.05.2024 17:37

Takie wykształcenie ma Aleksander Kwaśniewski. Ogromne zaskoczenie

Aleksander Kwaśniewski
fot. Andrzej Iwańczuk/East News

Według rozmaitych sondaży, jako swojego ulubionego prezydenta, Polacy najczęściej wskazują Aleksandra Kwaśniewskiego. Nie każdy jednak wie, jakim wykształceniem może pochwalić się były prezydent. 

Sondaże jednoznaczne

Kiedy pod koniec 1998 roku mijały trzy lata od objęcia prezydentury przez Aleksandra Kwaśniewskiego, CBOS zlecił badanie opinii na temat tego, jak Polacy oceniają jego działalność. Aż 89% respondentów odpowiedziało wówczas, że dobrze reprezentuje Polskę za granicą, natomiast zaledwie 3% było przeciwnego zdania. 66% badanych uznało też, że Kwaśniewski podejmuje zwykle dobre decyzje, podczas gdy w sposób negatywny oceniło je 9% pytanych. W marcu 2024 roku na zlecenie ”Rzeczypospolitej” SW Research przeprowadziło sondaż, który miał odpowiedzieć na pytanie którą dotychczasową prezydenturę Polacy oceniają najlepiej. Najwięcej głosów zdobył właśnie Kwaśniewski, na którego wskazało 34,9% respondentów. Na drugim miejscu wylądował Andrzej Duda – wskazało do jedynie 14% ankietowanych.  

Wykształcenie Kwaśniewskiego

Aleksander Kwaśniewski urodził się 15 listopada w Białogardzie (woj. zachodniopomorskie). Były prezydent ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X w tym samym mieście. W latach 1973-1977 studiował w murach Uniwersytetu Gdańskiego handel zagraniczny na Wydziale Ekonomiki Transportu. Pod koniec studiów Kwaśniewski nie podszedł do dwóch egzaminów, nie zaliczył jednego przedmiotu i nie złożył swojej pracy magisterskiej – Rola korporacji międzynarodowych w Afryce. W konsekwencji został skreślony z listy studentów. 

Prezydentury

Aleksander Kwaśniewski po raz pierwszy został prezydentem w 1995 roku, kiedy zwyciężył z Lechem Wałęsą. W 2000 roku Polacy wybrali go na prezydenta po raz kolejny, Kwaśniewski pokonał wówczas w pierwszej turze takich rywali jak Lech Wałęsa, Marian Krzaklewski i Andrzej Olechowski.