Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Za te grzechy możesz nie dostać rozgrzeszenia od księdza. Kościół mówi jasno
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 16.10.2023 12:11

Za te grzechy możesz nie dostać rozgrzeszenia od księdza. Kościół mówi jasno

Kościół
ARTUR BARBAROWSKI/East News

W Polsce w ostatnim czasie zauważalna jest tendencja do odchodzenia rodaków z kościoła. Wszystkie dane statystyczne jasno to potwierdzają. Również księży i święceń kapłańskich jest coraz mniej. Duchowni w swojej roli podejmują się między innymi udzielania wiernym rozgrzeszenia, lecz jest to proces niezwykle trudny, gdyż nie wszystkie grzechy podlegają rozgrzeszeniu. Sprawdź, czy są takie, za które ksiądz może ci go odmówić.

Sakrament spowiedzi jest niezwykle ważny

Według Kościoła katolickiego wierni powinni podchodzić do sakramentu spowiedzi przynajmniej raz w roku w okresie Wielkanocy. Jest to zazwyczaj czas głębokiej refleksji nad swoją wiarą, oraz czas pokuty i zadumy. Idąc do spowiedzi, dzielimy się z księżmi naszymi tajemnicami, a ci zobowiązani są do przestrzegania ich tajemnicy. Oznacza to, że nie mogą ujawnić nikomu treści rozmowy. Ksiądz musi traktować te informacje tak, aby wierni mieli do niego zaufanie i czuli pełną dyskrecję. 

Są wstępne wyniki wyborów parlamentarnych 2023. Sondaż late poll wzbudził ogromne emocje

Kiedy spowiedź jest ważna?

Według Kościoła spowiedź ważna jest jedynie wtedy, gdy spełnimy określone warunki. Mowa tu o żalu za popełnione przez nas grzechy, chęci poprawy, zmiany na lepsze, a także unikania ich w przyszłości. Musimy być również szczerzy, wyznać wszystkie problemy i złe czyny, które popełniliśmy. Zatajenie grzechów może prowadzić do nieważności spowiedzi. Naprawienie wyrządzonych przez nas szkód i złych czynów, zadośćuczynienia jest także często ważnym aspektem sakramentu spowiedzi. 

Grzechy ciężkie, jednak wybaczalne

Istnieją jednak grzechy, za które kapłani mogą nie udzielić rozgrzeszenia. Są to tzw. grzechy niewybaczalne, obejmujące występki połączone z nastawieniem uniemożliwiającym grzesznikowi uzyskanie rozgrzeszenia.

W nauce Kościoła istnieją grzechy ciężkie, które mimo wszystko mogą zostać rozgrzeszone. Są to między innymi: chciwość, kłamstwo, pycha, pijaństwo i nieumiarkowanie czy nieczystość. Jedyny niewybaczalny grzech to całkowite odrzucenie Jezusa Chrystusa.

Bez wątpienia temat grzechów i rozgrzeszenia od wieków budzi głębokie emocje i kontrowersje. Nie istnieje jedna oficjalna lista grzechów, której powinniśmy przestrzegać.