Wyrzucasz paragony? Wiele osób nawet nie wie, jak duży błąd popełnia
Bardzo wiele osób podczas zakupów w sklepie nie przywiązuje zbyt dużej uwagi do paragonów fiskalnych, jakie otrzymuje od kasjera na zakończenie. Zdecydowana większość Polaków po prostu je wyrzuca. Jak się okazuje, wielu z nas popełnia przy tym bardzo duży błąd.
Wiele osób popełnia ten błąd, wyrzucając paragony
Robiąc zakupy w sklepie często na sam koniec, paragon fiskalny albo od razu wyrzucamy, albo wrzucamy do siatki, sprawdzając go dokładnie po powrocie do domu. Jeśli wszystko się zgadza, świstek papieru z rachunkami również zazwyczaj ląduje w koszu. Tu pojawia się problem. Wiele osób błędnie wyrzuca paragony fiskalne do pojemnika na papier.
Nieświadomość bardzo często prowadzi do mandatów za nieodpowiednią segregację śmieci. Często nie zastanawiamy się nad tym, gdzie powinniśmy wyrzucać konkretne odpady. Co zrobić ze sklepowym paragonem? Do którego pojemnika powinien trafić? Wyjaśniamy.
Ciężarówka staranowała 11 samochodów. Dramatyczne sceny w polskim mieścieWyrzucasz paragony do pojemnika na papier? To błąd
W dzisiejszych czasach przy segregacji odpadów pomocne okazują się kolory pojemników i koszów na śmieci, gdzie każdy kolor sugeruje rodzaj odpadów, jakie powinny do niego trafić.
Pojemniki funkcjonują w pięciu kolorach: żółtym, niebieskim, zielonym, brązowym i czarnym. Kolejno powinniśmy zgodnie z zasadami wyrzucać do nich metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady bio i zmieszane.
Wiele osób sugerując się tymi zasadami, paragony fiskalne wyrzuca do kosza niebieskiego, przeznaczonego na papier. To duży błąd. Niepotrzebne, stare paragony powinny trafiać do odpadów zmieszanych. Podobna sytuacja dotyczy zabrudzonych ręczników kuchennych czy zużytych chusteczek higienicznych. Wszystko dlatego, że do niebieskich pojemników powinny trafiać wyłącznie suche i czyste odpady papierowe, do których nie zaliczają się paragony.
ZOBACZ: Lepiej sprawdź swoje śmieci. Kara może wynieść nawet 5000 złotych
Stare paragony wyrzucaj do odpadów zmieszanych
Wilgoć, tłuszcz oraz każdy inny rodzaj zabrudzenia, jaki znajduje się na papierze, sprawia, że odpady nie nadają się do recyklingu. Do pojemników na papier trafiać powinny wyłącznie opakowania suche. Powinniśmy o tym pamiętać i stale przypominać, ponieważ tylko tak możemy zmniejszyć ilość odpadów, które zalegają na wysypiskach. Recykling pomaga dbać o planetę, a wszystko zaczyna się już w naszych domowych zaciszach.