Goniec.pl
[II-51]

goniec.pl

Wydało się w jakich warunkach dorastał Tadeusz Rydzyk. Było biednie

3 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Dziś Tadeusz Rydzyk jest nie tylko jednym z najsłynniejszych duchownych w Polsce, ale również świetnym biznesmenem. Niewiele osób wie jednak, że w młodości znany redemptorysta z Torunia doświadczył ogromnej biedy.

Prawdę o dzieciństwie i młodości Tadeusza Rydzyka ujawniono m.in. w książkach „Imperator” autorstwa Piotra Głuchowskiego oraz „W rodzinie ojca mego” Marcina Wójcika. Sąsiedzi rodziny słynnego duchownego opowiedzieli pisarzom o tym, jak żyli bliscy redemptorysty z Torunia.

Tadeusz Rydzyk skończył w tym roku 76 lat

Tadeusz Rydzyk przyszedł na świat 3 maja 1945 roku w Olkuszu i jest synem Stanisławy Rydzyk i jej partnera, Bronisława Kordaszewskiego. Mama słynnego duchownego szybko owdowiała, jednak wkrótce związała się z przyjacielem zmarłego męża, który miał obiecać Franciszkowi Rydzykowi opiekę nad jego rodziną.

Rodzice Tadeusza Rydzyka byli jednak biedni, a utrzymanie szóstki dzieci było dla nich nie lada wyzwaniem. Matka przyszłego duchownego pracowała w Olkuskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych „Emalia”, a rodzina mieszkała w zimnej suterenie na tyłach fabryki garnków, w kamienicy postawionej dla rodzin inżynierów.

- Tadzio mówi Kordaszewskiemu „Tato”. Tata zabiera go na mecze piłki nożnej. Ale Tadzio nie lubi chodzić z tatą na boisko, bo tam piją wódkę, przeklinają [...] - można przeczytać z kolei w książce „W rodzinie ojca mego”, Marcina Wójcika.

Z informacji przekazanych w książce Marcina Wójcika wynika, że Tadeusz Rydzyk był spokojnym i grzecznym chłopcem, który zmagał się jednak z piętnem nieślubnego dziecka. Przyszły redemptorysta miał zostać nieprzyjęty do liceum z powodu słabych ocen.

- Boi się, że jeśli zaraz czegoś nie zmieni, to na zawsze zostanie w Olkuszu. Czuje, że Bóg powołuje go do wyższych rzeczy niż robienie garnków, czuje, że mógłby szlifować dusze. Wiedział, że w Tuchowie są redemptoryści - relacjonował autor książki o dzieciństwie o. Rydzyka.

Decyzja o zostaniu duchownym pozwoliła Tadeuszowi Rydzykowi wyrwać się z biedy i wyjechać z Olkusza. W 1971 roku złożył wieczyste śluby zakonne oraz przyjął święcenia kapłańskie, a w 1986 roku młody ksiądz udał się do Włoch, a następnie do Republiki Federalnej Niemiec.

Po powrocie do Polski w 1991 roku okazało się, że toruński kapłan ma smykałkę do biznesu, która pozwoliła mu uzbierać całkiem pokaźną kwotę na koncie i zyskać ogólnopolską sławę.

Tadeusz Rydzyk jest założycielem i dyrektorem m.in. katolickiej rozgłośni „Radio Maryja” oraz telewizji „Trwam”, a także założycielem i byłym rektorem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

  • Śmierć przyjaciela zdruzgotała Michała Wiśniewskiego. W nocy opublikował smutne wspomnienie

  • Matylda Damięcka w piękny sposób pożegnała zmarłego Bronisława Cieślaka

  • Tragiczny wypadek na A4. Dwie osoby zginęły na miejscu

Monika MajkoAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: monika.majko@goniec.pl

Podobne artykuły

Cmentarz Bródnowski - Wikimedia Commons/Adrian Grycuk

Wiadomości

Wykupiła miejsce na cmentarzu i ktoś je zajął. Reakcja proboszcza dosłownie odbiera mowę

Czytaj więcej >

Wiadomości

Zełenski ostrzegł Europę przed Putinem. "Rosja nie ograniczy swoich działań do Ukrainy"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Szczere słowa emerytki o życiu w Polsce. "Jedyne, co mogę zrobić, to pozostać uśmiechniętą"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin będzie wściekły. Ukraina otrzymała wyjątkowe wsparcie, w drodze nowoczesny sprzęt

Czytaj więcej >

Wiadomości

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jeden z poszukiwanych jest dobrze znany policji

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pieskow poinformował o nowych żądaniach Putina. Z ust rzecznika Kremla padły skandaliczne słowa

Czytaj więcej >