"Wprowadzenie zasady obligatoryjności". Zamieszanie wokół lekcji religii, uczniowie i rodzice mocno się zdziwią
Nie ma porozumienia w sprawie lekcji religii między Episkopatem a rządem. Kolejne spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski nie przyniosło zamierzonych skutków, a wręcz poskutkowało zapowiedzią o podjęciu kroków prawnych. Co dalej z nauczaniem religii w szkołach?
Lekcje religii w szkołach. Pat w rozmowach rząd-Kościół
Przedstawiciele rządu i Episkopatu prowadzą rozmowy na temat przyszłości religii w szkołach. Ostatnie spotkanie nie tylko nie przyniosło rozwiązania w sprawie , a także poskutkowało zapowiedzią Konferencji Episkopatu Polski o podjęciu dalszych kroków prawnych. Wszystko w związku z “naruszaniem obowiązujących przepisów”.
ZOBACZ: "W najbliższych godzinach". Pilny alert pogodowy, sytuacja staje się coraz bardziej poważna
W "oknie życia" nagle znaleźli noworodka. Niewiarygodne, co stało się po chwiliZmiany w lekcjach religii. Episkopat wydał komunikat
W poniedziałek (9 grudnia) w sekretariacie KEP w Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Tuż po jego zakończeniu strona kościelna przekazała komunikat dla Polskiej Agencji Prasowej, zgodnie z którym spotkanie zostało zwołane w związku z brakiem porozumienia po rozmowach w ramach podkomisji ds. lekcji religii w szkole, powołanej przez Komisję Wspólną. Nie przyniosło ono jednak zamierzonych skutków.
ZOBACZ: Poważny wypadek, samochód dachował i spłonął. Zablokowana wylotówka z Warszawy
Nie ma porozumienia ws. religii w szkołach
Przedstawiciele rządu nie dogadali się z Episkopatem ws. lekcji religii w szkole. W poniedziałek wśród propozycji hierarchów znalazło się m.in. "wprowadzenie zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów". Z kolei "w ramach poszukiwania kompromisu, strona kościelna zaproponowała stopniową, rozłożoną w czasie, redukcję wymiaru nauczania religii w szkołach ponadpodstawowych, przy poszanowaniu praw pracowniczych katechetów". Strona kościelna zapewnia, że w szkołach podstawowych sytuacja ta powinna pozostać bez zmian. Wyraziła sprzeciw wobec proponowanej przez rząd redukcji lekcji religii do jednej godziny tygodniowo.
Wprowadzane w życie zmiany, w opinii strony kościelnej, będą skutkować destrukcją systemu nauczania religii w polskich szkołach publicznych – stwierdzono w komunikacie.
W trakcie obrad podjęto także temat Funduszu Kościelnego. Zgodnie z komunikatem strona rządowa ponowiła przedstawione na poprzednim posiedzeniu Komisji Wspólnej propozycje dotyczące zastąpienia Funduszu Kościelnego innymi rozwiązaniami. Z kolei strona kościelna czeka na "powołanie, zgodnie z Konkordatem, zespołu rządowego do rozmów ze stroną kościelną". Jak dodano, przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej powołał już w marcu br. odpowiedni zespół do prowadzenia rokowań.
Stronę rządową miał reprezentować wówczas minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, a hierarchów Kościoła zastępca przewodniczącego KEP, metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Episkopat zapowiedział, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów, "strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne".
Wcześniej Komisja Wspólna miała swoje posiedzenie 16 października br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, które zakończono podjęciem decyzji o utworzeniu wspólnej podkomisji do spraw religii w szkole. Ze strony KK przewodniczy jej biskup łowicki Wojciech Osial.
Strona kościelna przedstawiła swoje stanowisko w sprawie nauczania religii w szkole, a strona rządowa zapewniła o woli konsultacji i porozumienia w tej kwestii – przekazano wówczas.
Kolejne spotkanie podkomisji odbyło się 7 listopada. Wówczas obie strony podkreślały wolę znalezienia rozwiązania najlepszego z punktu widzenia kształcenia dzieci i młodzieży, a także organizacji pracy szkoły.
Lipcowa nowelizacja rozporządzenia MEN w sprawie organizacji lekcji religii zakłada, że dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł łatwiej łączyć na lekcjach religii grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Ponadto od przyszłego roku szkolnego w szkołach publicznych nauka religii i etyki ma odbywać się w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo, przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych. Projekt trafił do konsultacji. Obecnie nauka religii w publicznych szkołach organizowana jest w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo, a tygodniowy wymiar godzin w przypadku lekcji etyki ustala dyrektor szkoły.