Goniec.pl > Wiadomości > Wojna w Ukrainie. Zełenski: nikt na świecie nie wybaczy wam morderstwa niewinnych Ukraińców
Maria Glinka
Maria Glinka 01.03.2022 00:54

Wojna w Ukrainie. Zełenski: nikt na świecie nie wybaczy wam morderstwa niewinnych Ukraińców

Screen Facebook/Володимир Зеленський
Screen Facebook/Володимир Зеленський

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził w najnowszym wystąpieniu, że nikt na świecie nie wybaczy Rosji mordowania niewinnych Ukraińców. W ten sposób nawiązał do poniedziałkowego bombardowania ukraińskich miast. Jego zdaniem Rosja powinna zostać usunięta z Rady Bezpieczeństwa ONZ, a od społeczności międzynarodowej domaga się wprowadzenia zakazu dostępu do portów i lotnisk.

Tymczasem wojna w Ukrainie trwa już piątą dobę. Prezydent Ukrainy po raz kolejny podkreślił, że "kluczowym celem dla wroga" jest Kijów. Jego zdaniem w ten sposób Rosja "chce złamać państwowość" Ukrainy.

Zełenski o "świadomym ataku", którego świat nie zapomni

Tuż przed godz. 23:00 Wołodymyr Zełenski opublikował nową odezwę do narodu na oficjalnym profilu na Facebooku. Na wstępie odniósł się do poniedziałkowych ataków, których dopuściła się Rosja.

Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę, że siły rosyjskie ostrzelały z artylerii Charków i inne miejsca, "gdzie nie ma żadnego obiektu wojskowego, tylko budynki mieszkalne". Jego zdaniem atak był świadomy, a "Rosjanie wiedzieli w jakim kierunku strzelają".

Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że poniedziałkowe bombardowania naruszają wszystkie konwencje. Ostrzegł, że za te przestępstwa będzie groził Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości. - Nikt na świecie wam nie wybaczy morderstwa niewinnych Ukraińców - przekonywał.

Zełenski apeluje o zakaz lotów i wykluczenie Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ

Prezydent Ukrainy oświadczył, ze w ciągu pięciu dniu siły rosyjskie przeprowadziły 56 uderzeń rakietowych i wystrzeliły 113 pocisków manewrujących na Ukrainę. - Rakiety, bomby, to całe zło służy temu, żeby nas zniszczyć, żeby zniszczyć naszych ludzi. My pokazujemy, że ludzie się bronią - podkreślił.

Jego zdaniem tego typu działania powinny spotkać się ze zdecydowaną reakcją. - Rosja powinna zostać pozbawiona miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył Wołodymyr Zełenski. - Państwo, które popełnia zbrodnie wojenne przeciwko ludności cywilnej, nie może być członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ - wskazywał.

Poza tym prezydent Ukrainy domaga się także zablokowania dostępu do "wszystkich portów, kanałów i lotnisk świata dla Rosji". - Takie państwo nie powinno otrzymywać setek miliardów na eksport energii. Kupowanie rosyjskich towarów jest teraz zapłatą za zabijanie ludzi - przekonywał.

W trakcie przemówienia Wołodymyr Zełenski nawiązał także do negocjacji z Moskwą, które odbyły się z inicjatywy wroga. - Negocjacje te były zorganizowane podczas bombardowania naszego terytorium. Widać było synchronizację tych wydarzeń. Rosja w taki sposób domaga się naszej uwagi - zaznaczył.

Zdaniem prezydenta Ukrainy "sprawiedliwe negocjacje mogą się odbywać wtedy, kiedy jedna strona nie uderza w drugą". Więcej na temat rezultatów poniedziałkowych rozmów można przeczytać w tym artykule.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Twitter, WP