Goniec.pl

YURI KOCHETKOV/AFP/East News

Wojna w Ukrainie. Szefowa brytyjskiego MSW zaapelowała o wykluczenie Rosji z członkostwa w Interpolu

7 Marca 2022

Autor tekstu:

Monika Majko

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Priti Patel zaapelowała do Interpolu o wykluczenie Rosji z tej organizacji. O swoich działaniach brytyjska polityczka poinformowała w minioną niedzielę za pomocą mediów społecznościowych.

- Wraz z partnerami ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Austrii i Nowej Zelandii napisałam dziś list do centrali Interpolu i jego komitetu wykonawczego, w którym wzywam do podjęcia w tym tygodniu, zgodnie z przepisami, decyzji o natychmiastowym zawieszeniu dostępu Rosji do systemów Interpolu - napisała Priti Patel na Twitterze.

Wojna w Ukrainie. Szefowa brytyjskiego MSW zaapelowała do Interpolu o wykluczenie Rosji

Priti Patel podkreśliła, że w jej ocenie "działania Rosji stanowią bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa jednostek i międzynarodowej współpracy organów ścigania". Wcześniej o wykluczeniu Rosji z Interpolu wspominał także minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

Zdaniem szefa ukraińskiego MSW Rosja powinna stracić dostęp do systemów Interpolu "za łamanie podstawowych zasad i masowe nadużywanie narzędzi i usług organizacji w celu ukrycia swoich zbrodni i prześladowania wrogów politycznych". Z apelem o wykluczenie Rosji z Interpolu zwrócił się do Sekretarza Generalnego organizacji Jürgena Stocka Komendant Główny Polskiej Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. - W pełni popieram wniosek Komendy Głównej Policji o wykluczenie Rosji z członkostwa w Interpolu - zapewnił na Twitterze szef MSWiA, Mariusz Kamiński.

Na razie jednak nie podjęto w tej sprawie żadnej decyzji. Interpol działa w 195 krajach i zapewnia zaawansowaną technologicznie infrastrukturę wsparcia technicznego i operacyjnego dla organów ścigania, walczących z wszelkimi formami przestępczości.

Szefowa brytyjskiego MSW odwiedziła Polskę

Brytyjska minister w ostatnich dniach odwiedziła Polskę i udała się na granicę polsko-ukraińską w Medyce, gdzie rozmawiała z rodzinami, które opuściły Ukrainę w ucieczce przed wojną. Priti Patel zainaugurowała Program Rodziny na Ukrainie, który ma wspierać uchodźców.

- Dziś jestem w Polsce, aby uruchomić Program Rodziny na Ukrainie w Wielkiej Brytanii. Od dziś każdy osiedlony w Wielkiej Brytanii może zapewnić bezpieczeństwo swojej ukraińskiej rodzinie. Rząd brytyjski robi wszystko, co w jego mocy, aby wesprzeć naród ukraiński w walce o wolność - informowała Patel.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Wojna w Ukrainie. Antony Blinken dał "zielone światło" dla dostarczenia myśliwców

  • Wojna w Ukrainie. Ukraińskie Siły Zbrojne donoszą o tajnej mobilizacji rosyjskich wojsk

  • Wojna w Ukrainie. Kreml: "Wstrzymamy operację, gdy Ukraina przestanie walczyć"

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Wielkopolska. 17-letnia Amelia przepadła bez śladu. "Uciekła ze swoim chłopakiem"
Czytaj więcej >

Wiadomości

934 policjantów zmierza do Warszawy. Wydano komunikat, znamy powód
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje kard. Karl-Josef Rauber. Był zasłużonym watykańskim dyplomatą
Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin obrażany przez rosyjskie elity. Do sieci trafiło zdumiewające nagranie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dramat w polskim mieście. 19-latek śmiertelnie raniony nożem. Policja zatrzymała podejrzanego
Czytaj więcej >

Wiadomości

14. emerytura nie dla wszystkich seniorów? Niepokojące wieści, świadczenie będzie coraz niższe
Czytaj więcej >
Monika Majko

Redaktor portalu Goniec.pl. Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]