Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wojna w Ukrainie. Olena Zełenska opowiedziała historie dzieci, które zginęły podczas wojny
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 06.03.2022 20:35

Wojna w Ukrainie. Olena Zełenska opowiedziała historie dzieci, które zginęły podczas wojny

olena zelenska ukraina wojna w ukrainie rosja
Rex Features/East News

Wojna w Ukrainie. Olena Zełenska zamieściła na Instagramie wpis, w którym opisała na przykładzie śmierci dzieci bestialstwo rosyjskiego najazdu. Wymieniła imiona wszystkich ofiar, wspominając, w jakich okolicznościach zginęły.

Olena Zełenska nie przebywa obecnie z mężem w Kijowie. Pierwsza dama Ukrainy została przekazana w bezpieczne miejsce wraz z dwojgiem dzieci prezydenckiej pary. Wciąż pozostaje jednak aktywna w mediach społecznościowych.

Wojna w Ukrainie. Olena Zełenska opowiedziała historie dzieci, które zginęły z rąk Rosjan

Olena Zełenska stara się opowiadać światu o tym, co dzieje się w Ukrainie, a co nie zawsze może opowiedzieć jej mąż. W opublikowanym na Instagramie wpisie opowiedziała historie dzieci zabite w wyniku agresji rosyjskiej na jej kraj.

- Okupanci zabijają ukraińskie dzieci. Całkowicie świadomie i cynicznie. Nasze dzieci - podkreśliła pierwsza dama Ukrainy.

Pierwsza dama opisała historie zabitych dzieci: ośmioletniej letniej Alicji z Ochtyrki, która zginęła podczas nalotu bombowego [własnym ciałem osłaniał ją jej dziadek, który również zginął - red.], osiemnastomiesięcznego Cyryla, który zmarł w szpitalu ranny po bombardowaniu oraz Poliny z Kijowa, która stała się ofiarą bombardowania - zginęła ona, jej rodzice i brat, siostra trafiła do szpitala.

Czternastoletni Arsenij dostał odłamkiem w wyniku ostrzału, służby nie dotarły na czas i wykrwawił się. Sześcioletnia Sofijka, która została zastrzelona w aucie, podobnie jak jej półtoraroczny brat, mama, babcia i dziadek - próbowali wyjechać z Nowej Kakawy.

- Musiałam wam o tym opowiedzieć. Więcej niż 38 dzieci zginęło w Ukrainie. W wyniku nalotów na spokojne miasta i miasteczka, ta liczba może się zwiększać nawet teraz - pisała Olena Zełenska.

Dodała, że jeśli jakikolwiek Rosjanin twierdzi, że jego kraj nie jest na wojnie z cywilami, należy pokazać mu zdjęcia zniszczonych domów i dzieci, które zginęły w wyniku ataków. Zełenska pytała, jak wiele jeszcze musi zdarzyć się podobnych przypadków, żeby zaprzestano agresji, a korytarze humanitarne zostały wreszcie otwarte.

Apelowała również, by pokazywać zdjęcia dzieci, które zginęły wszystkim rosyjskim matkom, by wiedziały, co ich synowie robią w Ukrainie. Poprosiła również NATO o całkowite zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl