Goniec.pl
Rex Features/East News

Rex Features/East News

Wojna w Ukrainie. Olena Zełenska opowiedziała historie dzieci, które zginęły podczas wojny

6 Marca 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Wojna w Ukrainie. Olena Zełenska zamieściła na Instagramie wpis, w którym opisała na przykładzie śmierci dzieci bestialstwo rosyjskiego najazdu. Wymieniła imiona wszystkich ofiar, wspominając, w jakich okolicznościach zginęły.

Olena Zełenska nie przebywa obecnie z mężem w Kijowie. Pierwsza dama Ukrainy została przekazana w bezpieczne miejsce wraz z dwojgiem dzieci prezydenckiej pary. Wciąż pozostaje jednak aktywna w mediach społecznościowych.

Porsche, na które Cię stać! Sprawdź niesamowitą ofertę.

Wojna w Ukrainie. Olena Zełenska opowiedziała historie dzieci, które zginęły z rąk Rosjan

Olena Zełenska stara się opowiadać światu o tym, co dzieje się w Ukrainie, a co nie zawsze może opowiedzieć jej mąż. W opublikowanym na Instagramie wpisie opowiedziała historie dzieci zabite w wyniku agresji rosyjskiej na jej kraj.

- Okupanci zabijają ukraińskie dzieci. Całkowicie świadomie i cynicznie. Nasze dzieci - podkreśliła pierwsza dama Ukrainy.

pilne czerwone

[ZAPIS RELACJI] Zełenska pokazała tragiczne zdjęcia. Doradca ministra mówi o "kluczowej bitwie"

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza dama opisała historie zabitych dzieci: ośmioletniej letniej Alicji z Ochtyrki, która zginęła podczas nalotu bombowego [własnym ciałem osłaniał ją jej dziadek, który również zginął - red.], osiemnastomiesięcznego Cyryla, który zmarł w szpitalu ranny po bombardowaniu oraz Poliny z Kijowa, która stała się ofiarą bombardowania - zginęła ona, jej rodzice i brat, siostra trafiła do szpitala.

Czternastoletni Arsenij dostał odłamkiem w wyniku ostrzału, służby nie dotarły na czas i wykrwawił się. Sześcioletnia Sofijka, która została zastrzelona w aucie, podobnie jak jej półtoraroczny brat, mama, babcia i dziadek - próbowali wyjechać z Nowej Kakawy.

- Musiałam wam o tym opowiedzieć. Więcej niż 38 dzieci zginęło w Ukrainie. W wyniku nalotów na spokojne miasta i miasteczka, ta liczba może się zwiększać nawet teraz - pisała Olena Zełenska.

Dodała, że jeśli jakikolwiek Rosjanin twierdzi, że jego kraj nie jest na wojnie z cywilami, należy pokazać mu zdjęcia zniszczonych domów i dzieci, które zginęły w wyniku ataków. Zełenska pytała, jak wiele jeszcze musi zdarzyć się podobnych przypadków, żeby zaprzestano agresji, a korytarze humanitarne zostały wreszcie otwarte.

Apelowała również, by pokazywać zdjęcia dzieci, które zginęły wszystkim rosyjskim matkom, by wiedziały, co ich synowie robią w Ukrainie. Poprosiła również NATO o całkowite zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.

/fot. twitter.com/nexta_tv / twitter.com/YWNReporter

Rosjanie ostrzelali Charków w biały dzień. Dziesiątki zabitych i rannych, ludzie uciekali w popłochu

W poniedziałek w Charkowie doszło do kolejnego ostrzału wojsk rosyjskich. Armia Władimira Putina użyła rakiet Grad, a w wyniku zbrojnych działań na terenie miasta zginęło przynajmniej kilkanaście osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. - To, co teraz dzieje się w Charkowie, to zbrodnia wojenna! To ludobójstwo ukraińskiego narodu - grzmiał szef charkowskich władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Jak poinformował Ołeh Syniehubow, Rosjanie kierowali ogień w stronę dzielnic mieszkaniowych w Charkowie, gdzie nie ma infrastruktury krytycznej i pozycji sił zbrojnych Ukrainy. Do sieci trafiły wstrząsające nagrania z ataków rakietowych w mieście, które znajduje się w północno-wschodniej części Ukrainy. - Giną dziesiątki cywilów. Dzieje się to w dzień, kiedy ludzie wyszli do aptek, po jedzenie, po wodę. To zbrodnia. Rosja wykorzystuje ciężką artylerię - informował w Telegramie Syniehubow. /fot. twitter.com/nexta_tv / twitter.com/YWNReporter

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Anna DymarczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

zost

Wiadomości

Nie żyje Zbigniew "Vika" Wróblewski, założyciel kultowego zespołu Vader

Czytaj więcej >

Wiadomości

24-letnia Natalia wyszła na spacer i ślad po niej zaginął. Rodzina prosi o pomoc

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jastrzębie-Zdrój: Seria wandalizmów na cmentarzu komunalnym. Policja apeluje do mieszkańców

Czytaj więcej >
Andrzej Duda
Grzegorz Jakubowski/prezydent.pl

Wiadomości

Andrzej Duda: W najbliższym czasie powstanie nowy rodzaj wojsk

Czytaj więcej >

Wiadomości

Niemcy. Gigantyczny karambol na autostradzie. Zderzenie 24 samochodów, jest wielu rannych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kujawsko-Pomorskie: Próba uprowadzenia ucznia ze szkoły pod Grudziądzem

Czytaj więcej >