Goniec.pl

-/AFP/East News

Wojna w Ukrainie. Niepokojące plany Władimira Putina. Dyktator zrobi wszystko by przejąć inicjatywę

16 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Niepokojące doniesienia napływają z Rosji. Jak podaje amerykański Institute for the Study of War (ISW), rosyjski dyktator Władimir Putin w najbliższych miesiącach planuje znacznie zwiększyć możliwość ofensywne swoich wojsk, by przechylić niekorzystny trend na froncie, który utrzymuje się już od dłuższego czasu.

Wojna w Ukrainie. Niepokojące plany Władimira Putina

ISW to amerykański think tank, który słynie z precyzyjnych i niezwykle fachowych analiz dotyczących kwestii wojskowości, obronności oraz sytuacji geopolitycznej. Tym razem analitycy z instytutu wzięli pod lupę aktualne możliwości ofensywne Rosji oraz jej potencjalne plany w najbliższych miesiącach. Zdaniem ekspertów agresor zamierza podjąć zdecydowaną akcji strategiczną, mającą na celu zakończenie pasma sukcesów operacyjnych Ukrainy oraz odzyskanie inicjatywy na froncie.

Jak sygnalizują analitycy z ISW, Kreml w najbliższych miesiącach planuje skupić się intensywnej dodatkowej mobilizacji, reorganizacji swoich sił zgromadzonych na okupowanych terytoriach.

W raporcie przypomniano m.in. słowa Władimira Putina, który w obliczu przedłużającej się wojny mówił m.in. o usprawnieniu procesów mobilizacyjnych, ożywieniu bazy przemysłu obronnego Rosji, centralizacji kontrolę nad rosyjską przestrzenią informacyjną i przywróceniu znaczenia Ministerstwa Obrony.

Eksperci przypominają, że w ciągu ostatnich jedenastu miesięcy Rosji nie udało się osiągnąć większości swoich głównych celów operacyjnych na Ukrainie. Jak wymienia think tank, siłom rosyjskim nie udało się zdobyć Kijowa, całych obwodów donieckiego i ługańskiego, utrzymać obwodu charkowskiego oraz miasta Chersoń. 

Rosyjska kampania powietrzno-rakietowa wymierzona w ukraińską infrastrukturę krytyczną pod dowództwem generała armii Siergieja Surowikina pod koniec 2022 r. również nie przyniosła znaczących efektów operacyjnych ani nie zdemoralizowała ukraińskiego społeczeństwa, co jednoznacznie było zamiarem agresora.

Zdesperowany Putin zmienia strategię

Żeby odwrócić niekorzystny trend na froncie, głównym działaniem kremlowskich władz ma być przede wszystkim rozbudowa konwencjonalnej rosyjskiej armii poprzez utworzenie nowych dywizji, przywrócenie okręgów wojskowych sprzed 2010 roku w zachodniej Rosji oraz podniesienie wieku poborowych. Może to świadczyć o tym, że wojsko przygotowuje się do prowadzenia działań wojennych w dłuższym terminie i na większą niż dotychczasową skalę.

ISW cytuje dodatkowo ukraiński wywiad, który poinformował, że Kreml dąży do zwiększenia liczby personelu wojskowego do 2 mln w bliżej nieokreślonym terminie. Ponadto jak podają analitycy amerykańskiego think tanku, znaczna część wojsk w dalszym ciągu pozostaje w odwodzie, oczekując na rozkazy.

Kolejnym etapem działań ma być radykalne ożywienie rosyjskiej bazy przemysłu obronnego. Jak podkreśla instytut, rosyjski dyktator odbył w ostatnich tygodniach wiele spotkań, odwiedzając przedsiębiorstwa zbrojeniowe w całym kraju. "Putin publicznie przyznał się do problemów z zaopatrzeniem, takich jak brak dronów rozpoznawczych. Dodatkowo zażądał, aby jeden z jego ministrów wydał państwowe kontrakty na zamówienia obronne, w krótszym niż planowano terminie" - czytamy w raporcie.

Dodatkowo Putin dokonuje ponownej centralizacji kontroli nad działaniami wojennymi na Ukrainie w ramach Ministerstwa Obrony. W tym celu dyktator mianował szefem Sztabu Generalnego Walerija Gierasimowa, który ma być głównym dowódcą wojska rosyjskich.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Nepal. Samolot z 72 osobami nagle runął na ziemię. Trwa akcja ratunkowa

  • Zakopane. Niebezpieczne sceny pod skocznią. Dzieci i osoby niepełnosprawne padały na ziemię

  • PO składa skargę na TVP Info. "Dziś Goebbels biłby im brawo"

Źródło: ISW

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. 

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie pomógł nawet śmigłowiec LPR. Nie żyje 88-latek, dwie osoby w szpitalu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nastolatek bez opamiętania bił i kopał szefa straży miejskiej. Nikt nie pomógł
Czytaj więcej >

Wiadomości

Z pojazdów prawie nic nie zostało. W środku były dzieci, wszystkie służby w akcji
Czytaj więcej >

Świat

Putin wydał polecenie. Polski MSZ reaguje: "Potępiamy wzmocnienie zagrożenia"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Prezenter załamał się na wizji. Mężczyzna nie wytrzymał: "Drogi Boże, pomóż im!"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Koszalin. Została zamknięta w sklepie, nie mogła się wydostać. Na miejsce wezwano służby
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]