Goniec.pl > Wiadomości > Wojna w Ukrainie. Donald Tusk o działaniach Rosji: "Może być to wstęp do czegoś gorszego"
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 06.03.2022 00:00

Wojna w Ukrainie. Donald Tusk o działaniach Rosji: "Może być to wstęp do czegoś gorszego"

Donald Tusk
Piotr Molecki/East News

W sobotę 5 marca przewodniczący Platformy Obywatelskiej wystąpił w programie Newsweeka. - W tej chwili ta rzeczywistość jest okrutna dla Ukrainy, bo tak, pozostaje sama w konflikcie z Rosją, choć wspierana przez wiele państw Zachodu - mówił Donald Tusk. Odniósł się również do swoich spotkań z Władimirem Putinem w przeszłości.

Wojna w Ukrainie. Donald Tusk skomentował sytuację naszych sąsiadów

- Tego dylematu Zachód nie chce rozwiązywać. W tej chwili ta rzeczywistość jest okrutna dla Ukrainy, bo tak, pozostaje sama w konflikcie z Rosją, choć wspierana przez wiele państw Zachodu. Stabilność na naszym kontynencie w bardzo dużym stopniu zależy od tego, co zdarzy się na Ukrainie. Jeśli Ukraina upadnie, a Putin uzyska własne cele, to może być to wstęp do czegoś gorszego. Dziś polityka Moskwy wydaje się radykalnie nieobliczalna. Rozumiem ostrożność Stanów Zjednoczonych - ocenił Donald Tusk.

- Dziś Zachód zachowuje się znacznie bardziej solidarnie niż w 2014 roku. Biorąc pod uwagę dotychczasowe zachowania Zachodu, jako całości, to powiem z pełną odpowiedzialnością, że nie jest tak źle. [...] Rząd PiS będzie robił wszystko, by Polska się nie integrowała z Zachodem. Polska będzie europejska, gdy PiS nie będzie w niej rządził [...] Nie można tolerować w obozach władzy "małych Putinków" - dodał przewodniczący PO.

Wojna w Ukrainie. Tusk o spotkaniu z Putinem

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w programie Newsweeka odniósł się również do swoich spotkań z Władimirem Putinem w przeszłości.

- Pamiętam moje pierwsze spotkanie z Putinem, to było w 2008 roku. On naprawdę ubolewał, że Rosja nie jest powszechnie szanowana, a przecież Rosja ma tak wiele rakiet. Pokazywał jakieś plansze i nie potrafił tego zrozumieć, dlaczego nie mogą więcej, skoro mają więcej wojska i sprzętu. Polityka to sztuka potencjału - skomentował polityk.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: onet.pl