Goniec.pl > Wiadomości > Wojna w Ukrainie. Bracia Kliczko przekazali radosne nowiny. Pokazali kluczowy sprzęt
Piotr Dutka
Piotr Dutka 06.03.2022 10:00

Wojna w Ukrainie. Bracia Kliczko przekazali radosne nowiny. Pokazali kluczowy sprzęt

Bracia Kliczko z systemem terminali internetowych StarLink.
Goniec.pl

Słynni ukraińscy bracia Kliczko przekazali wyjątkową wiadomość. Starszy z nich, Witalij pokazał satelitarne terminale internetowe StarLink, które dotarły do Kijowa. W jego opinii posłużą one do obrony stolicy przed rosyjskimi siłami.

Witalij i Władimir Kliczkowie od kilku dni walczą w okupowanym przez Rosjan Kijowie. Pomimo ciężkiej sytuacji, a także znacznych zniszczeń, bracia nie zamierzają opuszczać stolicy. Podjęli kluczową decyzję i zapowiedzieli, że będą walczyć do końca nie tylko za Ukrainę, ale także za bezpieczeństwo całej Europy.

Byli zawodowi pięściarze, podzieli się radosnymi nowinami z atakowanego Kijowa. Mer miasta, Witalij pokazał zdjęcie przedstawiające dostawę satelitarnych terminali internetowych StarLink. W jego opinii posłużą one do zapewnienia infrastruktury krytycznej stolicy, a także do jej obrony.

Ukraina otrzyma od Elona Muska kolejną partię sprzętu do obsługi internetu z satelitów. Poinformował o tym na swoim Twitterze prezydent Wołodymyr Zełeński. Wiadomo, że znaczna część niezbędnego sprzętu trafi do ukraińskich miast już w przyszłym tygodniu.

- Rozmawiałem z Elonem Muskiem. Jestem mu wdzięczny za wspieranie Ukrainy słowami i czynami - napisał na swoim Twitterze Zełenski. 

Wojna w Ukrainie. Elon Musk wysyła na okupowany teren swój najlepszy sprzęt

Jak wiadomo, szef SpaceX otwarcie wspiera działania Ukrainy. Miliarder dostarczył też Ukrainie specjalistyczny sprzęt do odbioru internetu. Mowa o antenach, routerach, terminalach, statywach oraz zasilaczach.

Niestety, ale w czasie użytkowania technologii takiej jak Starlink, pojawiły się istotne problemy. Jak wiadomo, jest ona wysoce specjalistyczna, a co za tym idzie może być niedostosowana pod trudne warunki, które panują na terenie Ukrainy.

Na ten aspekt szczególną uwagę zwrócił szef ukraińskiego Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego Mychajło Fedorow. W swoim poście na Twitterze skomentował, że Starlink jest ogromną pomocą, zwłaszcza dla służb ratowniczych, jednak ciągłe ataki na ukraińską infrastrukturę sprawiają, że brakuje prądu i generatorów, jakimi można by móc zasilać internet.

Elon Musk znalazł jednak skuteczny sposób, który rozwiązał ten palący problem. Dokonano niezbędnej aktualizacji, przez co system jest zdecydowanie wydajniejszy. Działanie przyczyniło się do zmniejszenia poboru prądu, przez co system może być zasilany nawet z zapalniczki samochodowej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl