Goniec.pl
Michał Dworczyk

Jakub Kaminski/East News

Michał Dworczyk o obostrzeniach na Wielkanoc. "Mamy szansę, że lockdown nie będzie niezbędny"

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień był gościem porannej rozmowy w RMF FM. Mówił w niej przede wszystkim o obostrzeniach i o tym, czy konieczny będzie lockdown w czasie Wielkanocy. Duża c

Podczas porannej rozmowy w RMF FM Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień wypowiedział się na temat tego, jak może wyglądać w Polsce okres świąt wielkanocnych. Podzielił się spostrzeżeniami na temat ewentualnych modeli dalszej dynamiki rozwoju pandemii oraz restrykcji, które mogą nas czekać w najbliższym czasie.

- Przestrzegając dyscypliny sanitarnej i przepisów, które obowiązują, mamy szansę, że lockdown nie będzie niezbędny. Oczywiście, patrząc na rozwój epidemii, nie można wykluczać żadnego scenariusza - powiedział na antenie Michał Dworczyk.

Jak przebiegać będzie epidemia w Polsce?

- Jesteśmy w stanie przewidywać pewne scenariusze, natomiast natura cały czas jest w pewnym sensie nieprzewidywalna. Widziałem w ostatni weekend ciekawe porównanie dotyczące zmian decyzji podejmowanych przez poszczególne rządy we Włoszech, w Austrii, w Niemczech. Było porównanych kilka krajów Unii Europejskiej i z tego porównania wynika, że wielokrotnie zapowiedzi, plany zmieniały się, bo poszczególne rządy musiały dostosowywać się do rozwoju epidemii. Podobnie jest w Polsce - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Dworczyk.

Zwracał uwagę na to, że nie wszystko da się w tym momencie przewidzieć i zaplanować, choć on sam bardzo by tego chciał. Pomogłoby to niewątpliwie w opanowaniu epidemii w naszym kraju.

Szczepienia uzależnione od stabilności dostaw

Michał Dworczyk odniósł się do pogłosek o tym, że Polacy są sceptycznie nastawieni do szczepionek chińskich i rosyjskich: - Polacy w kilku badaniach wykazali bardzo daleko idący sceptycyzm co do użytkowania szczepionki chińskiej i rosyjskiej. Pragnę przypomnieć, że my analizujemy cały czas różne scenariusze, natomiast szczepionki zamówione są na poziomie 100 mln sztuk. Jeżeli nastąpi od drugiego kwartału znaczne przyspieszenie, to na pewno 100 mln szczepionek wystarczy nam, żeby zaszczepić wszystkich Polaków, którzy wyrażą zainteresowanie przyjęciem szczepionki przeciw Covid-19 - powiedział podczas rozmowy w RMF FM.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zabrał również głos w kwestii planu Narodowego Programu Szczepień. Podkreślił, ze bardzo ciężko jest planować i realizować założenia w sytuacji, w której producenci szczepionek co chwila zaskakują - a to opóźnieniami w dostawie, a to zmianą wielkości dostaw.

Powiedział również, że wierzy, że dostawy szczepionek w drugim kwartale roku będą kilkukrotnie większe i od kwietnia Polska będzie mogła szczepić szybciej: - Od strony organizacyjnej jesteśmy na to przygotowani - zapewnił Michał Dworczyk. W tej chwili jeszcze zmieniamy pewne rozwiązania organizacyjne, które wejdą w życie w kwietniu po to, żeby te moce przerobowe mówiąc kolokwialnie, czyli żeby wydajność punktów szczepień była większa - mówił w rozmowie w RMF FM.

Szczepienia nie tylko dla lekarzy

Dworczyk przypomina również, że złożony został projekt poprawki do ustawy, która może zostać przyjęta przez Sejm jeszcze w tym tygodniu. Spowoduje ona, że do szczepień kwalifikować będą się nie tylko lekarze, ale również inni przedstawiciele personelu medycznego. Ma to spowodować duże przyspieszenie szczepień.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień został również zapytany o to, czy wraz z nadejściem wiosny i lata sytuacja epidemiczna w Polsce zacznie się poprawiać. Dworczyk wyraził przekonanie, że będzie lepiej z każdym miesiącem.

Poprawa sytuacji możliwa już w drugim kwartale

- Nakładają się na to dwie kwestie. Pierwsza kwestia jest trochę naturalna, na którą mamy mniejszy wpływ, czyli etap epidemii, w związku z tym ta trzecia fala będzie za jakiś czas się kończyła. Ale to, co jest szalenie istotne, i co na pewno będzie miało duży wpływ na sytuację epidemiczną, to jest rozwijający się program szczepień - zwracał uwagę w rozmowie w RMF FM.

Dworczyk uważa również, że polityka szczepień już teraz przynosi duże korzyści. Według niego przedstawiciele zawodów medycznych, a także seniorzy powyżej 70. roku życia trafiają rzadziej do szpitali. Ma to być wstęp do długofalowej poprawy sytuacji w Polsce.

Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:

  • Test na koronawirusa z Biedronki. Co powie nam badanie serologiczne z dyskontu?

  • Majątek Daniela Obajtka. Łączna wartość jego nieruchomości powala

  • Lech Wałęsa opłakuje przyjaciela. Ogromna żałoba w rodzinie byłego prezydenta

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >