Wiele rozwodów może być nieważnych. Przełomowa decyzja Sądu Najwyższego zapadła
To może być szokująca wiadomość dla wielu rozwodników. Izb Cywilna Sądu Najwyższego podjęła uchwałę, zgodnie z którą wiele rozwodów orzeczonych w ostatnich latach uznanych zostało za nieważne. Chodzi o sprawy, toczące się w konkretnych przedziałach czasowych. Kto więc powinien zacząć się martwić?
Przełomowe orzeczenie Sądu Najwyższego ws. rozwodów
Nowe orzeczenie Sądu Najwyższego jest rezultatem pochylenia się nad konkretną sprawą rozwodową.
Zgodnie z decyzją, sąd pierwszej instancji może orzekać z tylko jednym sędzią w składzie, chyba że prezes sądu postanowi, iż do rozpoznania sprawy potrzeba trzech sędziów. Nieważność postępowania występuje wówczas, gdy rozwód rozpatrywali jeden sędzia i dwaj ławnicy.
Jak podaje Radio ZET, decyzja Izby Cywilnej SN dotyczy i spraw niezakończonych do 3 lipca 2021 r., i tych wszczętych między 3 lipca 2021 r. a 14 kwietnia 2023 r.
Znamy datę likwidacji abonamentu RTV. Członek KRRiT zdradził jeden z planówRozwody z czasów pandemii nieważne?
Jeśli chodzi o wspomniany już skład (jeden sędzia i dwóch ławników), był on wynikiem zarządzenia wiceprezesa sądu okręgowego z 6 lipca 2021 r. wydanego w związku z ustawą z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
ZOBACZ: Historyczny wyrok Watykanu. Duchowny został skazany za molestowanie
Po tym, jak SN wydał orzeczenie, strony postępowania mogące podlegać pod wymienione przypadki, a których procedowanie spraw już się zakończyło, muszą rozważyć teraz wniesienie o wznowienie postępowania. Wniosek taki można złożyć w ciągu trzech miesięcy od momentu, gdy strona dowiedziała się o podstawie wznowienia.
Statystyka rozwodów w Polsce
W przypadku spraw wciąż się toczących, niewykluczone, że konieczne będzie powtórzenie niektórych czynności procesowych. Skargę o nieważność postępowania można podnieść w apelacji, a sąd drugiej instancji może uchylić wcześniejszy wyrok.
Tylko w 2022 r. w Polsce dokonano dokładnie 60 162 rozwodów. Rok wcześniej niemal 60,7 tys., a w pandemicznym 2020 r. - 51,2 tys. W ostatnich dwóch dekadach liczba rozwodów w Polsce była najwyższa w 2006 r. Wtedy orzeczono ich 71,9 tys.
Źródło: Radio ZET, prawo.pl, GUS