Goniec.pl
Danuta Holecka, prowadząca Wiadomości TVP

Kadr z Wiadomości TVP, 1 kwietnia, godz. 19:30

Wiadomości TVP zrobiły materiał o chaosie ze szczepieniami. "Do systemu wkradł się błąd"

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Jedną z najważniejszych informacji w czwartek, 1 kwietnia było uruchomienie i awaria systemu zapisów na szczepienia. Rejestracja internetowa osób w wieku 40-60 lat była jednym z głównych założeń programu szczepień na drugi kwartał rok

W czwartkowy poranek, 1 kwietnia Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień poinformował na antenie RMF FM o otwarciu zapisów na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób w wieku 40-60 lat, które w styczniu wyraziły gotowość przyjęcia preparatu.

Awaria systemu zapisu na szczepienia

Kilka godzin później odbyła się konferencja prasowa, podczas której Dworczyk poinformował o awarii systemu, która spowodowała, że zapisujący się otrzymywali terminy jeszcze na kwiecień, choć w rzeczywistości program przewiduje rozpoczęcie tego etapu dopiero na początku maja.

Rejestracja została zawieszona, co wprowadziło wielki chaos i po raz kolejny pokazało, jak błąd niweczy plany polskich władz na walkę z koronawirusem. Wszyscy 40- i 50-latkowie, którym udało zapisać się na kwietniowe terminy otrzymali informację o ich przełożeniu oraz zapewnieniu, że skontaktuje się z nimi konsultant lub automat w celu wybrania nowej daty.

Jak każdy program informacyjny, za realizację materiału o tym problemie zabrały się również „Wiadomości” TVP. Podejście głównego wydania dziennika Telewizji Polskiej do tematu było jednak zgoła inne od tego, które dominowało media. 

Wiadomości TVP wspominają o awarii systemu

„Wiadomości” materiał, w którym zawarto doniesienia o awarii zatytułowały „Mobilizacja w walce z pandemią”, a sam problem był wyłącznie jednym z punktów odniesienia w całym tym segmencie programu. Wieczorne wydanie programu informacyjnego prowadziła Danuta Holecka, która już przy przywitaniu poprosiła widzów o przestrzeganie zasad, noszenie maseczek i częste mycie rąk. Powiedziała, że „to nic trudnego”.

Materiał TVP, który przygotował Karol Jatłuszewski rozpoczął się od informacji o tym, że teraz do Polski przybywać będzie więcej szczepionek, a dostawy przyspieszą. Autor zbagatelizował problem, który mógł dotknąć tysięcy Polaków, sugerując, że „do systemu wkradł się błąd”.

Do systemu wkradł się błąd

Reporter co prawda zaznaczył pojawienie się błędu, ale zakamuflował tę informację dając do zrozumienia, że wcześniejsza rejestracja to nie problem, którym należy się przejmować. Wspomniał, że aby wolne terminy się nie marnowały, rząd postanowił dać możliwość ludziom w wieku 40-60 lat na rejestrację.

Jak sam przyznał 40- i 50-latkowie mieli być zapisywani na szczepienia na terminy majowe, ale wkradł się błąd i wylądowali na miejscach jeszcze w kwietniu. Według Jatłuszewskiego usterka, która wkradła się do systemu została już naprawiona.

Cytowana wypowiedź Michała Dworczyka mówiła jedynie o „naprawieniu błędu w ciągu jednego dnia”, a w momencie emisji materiału nie było jeszcze oficjalnej informacji. Tę przekazał sam pełnomocnik rządu ds. szczepień w nocy z czwartku na piątek.

Materiał wspomniał również o działaniach opozycji, nazywając je atakiem. Politycy domagali się wyciągnięcia konsekwencji za ten błąd - za koordynację projektu odpowiedzialny jest sam Michał Dworczyk. Całość zakończyła się pochwałą dla prezesa Prawa i Sprawiedliwości, który według reportera uważa, że „Unia popełniła w tej sprawie sporo błędów”.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Wiadomości TVP

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >