Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nowe obostrzenia w kościołach? Profesor Horban zabrał głos
Patryk Przybyłowski
Patryk Przybyłowski 06.05.2021 16:26

Nowe obostrzenia w kościołach? Profesor Horban zabrał głos

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
pixabay.com, autor: Skitterphoto

Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych powiedział, że nawet dzisiaj możemy spodziewać się decyzji dotyczących tego, czy w kościołach zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia. Na antenie Radia ZET zdradził, jak miałyby wyglądać.

- Limit 5 osób w kościele? Być może należy to wprowadzić i o tym myślimy. Jest to brane pod uwagę. Dziś mogą zapaść decyzje - powiedział w programie „Gość Radia ZET”.

Profesor Andrzej Horban zarekomendował również wprowadzenie godziny policyjnej i ograniczenia w przemieszczaniu się. Powiedział, że takie rozwiązania powinny być wprowadzone w regionach, w których sytuacja epidemiczna jest zdecydowanie najgorsza.

Doradca premiera zaznaczył, że jego zdaniem takie dodatkowe obostrzenia powinny być wprowadzone w pierwszej kolejności na Śląsku. Przypominamy, że sytuacja w regionie jest na tyle zła, że minister zdrowia zdecydował o relokacji pacjentów ze śląskich szpitali do innych części Polski.

Profesor, podobnie jak inni specjaliści podkreśla wagę świąt w walce z pandemią. Na antenie Radia ZET nie owijał w bawełnę i stwierdził, że jeśli nie zachowamy odpowiedniego reżimu podczas Wielkanocy, to za 10 dni może dojść do kolejnej katastrofy.

- Jeżeli ludzie nie będą zachowywać się rozsądnie, zgodnie z naszymi zaleceniami, to będziemy mieli więcej zakażeń. Więcej niż 35 tys. dziennie. Jeśli w święta będą wielkie spotkania, to za 10 dni zaobserwujemy znaczący wzrost zachorowań i znaczący wzrost ludzi w szpitalach - powiedział w rozmowie z Beatą Lubecką.

Jednym z tematów szeroko dyskutowanych w mediach jest również konieczność święcenia pokarmów. Profesor Horban zalecił, aby najzwyczajniej w świecei poświęcić je samemu w domu, co jest również dopuszczane przez hierarchów kościelnych.

Drugą opcją jest możliwość poświęcenia pokarmów przez kapłana, jeśli cała akcja przygotowana jest na świeżym powietrzu. W przypadku świąt wielkanocnych doradca premiera zaapelował, aby unikać wizyty w kościele. Stawiennictwo na mszy zaleca tylko osobom zaszczepionym.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Radio ZET

Tagi: