Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Wdowie emerytury mogą wzrosnąć. Seniorki dostaną dwa świadczenia?
Irmina Jach
Irmina Jach 21.08.2022 18:50

Wdowie emerytury mogą wzrosnąć. Seniorki dostaną dwa świadczenia?

14. emerytura będzie wypłacana co roku, rząd pracuje nad ustawą, to już oficjalne
Iberion

Jakiś czas temu złożony w Sejmie przez Lewicę projekt ustawy, który zakładał przyznanie wdowom i wdowcom dwóch świadczeń, utknął w zamrażarce. Klub lewicowych partii nie zamierza jednak odpuszczać tematu. - Przygotujemy obywatelski projekt ustawy - poinformował Arkadiusz Iwaniak z Lewicy.

Lewica wiosną złożyła w Sejmie projekt ustawy zakładający wprowadzenie dwukrotnej waloryzacji emerytur w ciągu jednego roku. Posłowie nie zapomnieli również o zapisach mających na celu poprawę sytuacji finansowej wdów i wdowców.

"Wdowie emerytury" wkrótce wzrosną?

Przypomnijmy, że w przypadku śmierci żony lub męża, Polacy mogą podjąć decyzję, czy chcą utrzymywać się z własnego świadczenia, czy pobierać rentę rodzinną, zwaną potocznie "wdowią emeryturą". Większość kobiet wybiera drugą opcję. Mimo wszystko pieniędzy na utrzymanie zostaje im mniej, niż miały za życia małżonka i czasu pobierania dwóch emerytur.

Pomysł Lewicy zakłada, że wdowy i wdowcowie mogliby pobierać dwa świadczenia - własne, oraz po partnerze. Pierwsze byłoby wypłacane w wysokości 100 procent, a drugie - 25 procent. O tym, które świadczenie wpływałoby na konto w całości, decydowałby świadczeniobiorca. Projekt ustawy nie został wprowadzony pod obrady Sejmu przez marszałek Elżbietę Witek.

- Podczas podróży po Polsce otrzymujemy bardzo dużo pytań dotyczących właśnie wdowiej emerytury. Dostajemy też w tej sprawie wiele wiadomości i telefonów. Każdy chce wiedzieć, co się dzieje z ustawą - mówił Arkadiusz Iwaniak, dodając, że partia pracuje nad nowym projektem w sprawie "wdowich emerytur".

Obywatelskie projekty ustaw są automatycznie wprowadzane pod obrady Sejmu. Bardzo możliwe więc, że tym razem marszałek Sejmu nie zablokuje tematu. Decyzja o projekcie obywatelskim nie zapadła jeszcze w klubie poselskim Lewicy.

- Potrzebna jest formalna decyzja polityczna. Klub się zbierze tuż przed zaplanowanym na połowę września pierwszym posiedzeniem Sejmu i wówczas, gdy będzie zielone światło dla tego pomysłu, zaczniemy przygotowywać nowy projekt ustawy. Następnie będziemy musieli zebrać wymaganą liczbę podpisów pod projektem - dodaje poseł Lewicy.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Super Express