Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ważny alert RCB, Polacy masowo dostają SMS-y. "Nie dotykaj"
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 03.04.2024 14:41

Ważny alert RCB, Polacy masowo dostają SMS-y. "Nie dotykaj"

telefon
fot. Unsplash.com/ROBIN WORRALL

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła alert dotyczący planowanej w dniach 4-17 kwietnia, akcji szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Wiadomość otrzymali mieszkańcy województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i części kujawsko-pomorskiego. Centrum apeluje, by nie dotykać szczepionek!

Alert RCB - szczepienia lisów

W środę 3 kwietnia mieszkańcy województw podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i części kujawsko-pomorskiego, dostali z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Alert SMS o treści: 

Uwaga! W dn. 4-17.04 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!

Śmierć Polaka w Strefie Gazy. Jest reakcja Radosława Sikorskiego

W kujawsko-pomorskim tylko wybrane powiaty

W województwie kujawsko-pomorskim alert dotyczy jedynie części powiatów. RCB na swojej stronie internetowej informuje, że chodzi o powiaty: brodnicki, rypiński, lipnowski, włocławski, golubsko-dobrzyński, aleksandrowski, radziejowski, wąbrzeski oraz toruński. 

 

Wścieklizna jest niebezpieczna

Wścieklizna jest bardzo groźną i pomimo ogromnego postępu medycyny, wciąż nieuleczalną chorobą. Do zarażenia dochodzi najczęściej poprzez ugryzienie przez zarażone zwierze. Wg danych WHO rocznie umiera na nią ok. 60 tys. osób. W Polsce rezerwuarem tej choroby jest lis rudy. 

Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralny układ nerwowy, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury. Przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów - informuje na swojej stronie internetowej RCB. 

Akcja zrzucania z samolotów szczepionki w formie przynęt, odbędzie się w dniach 4-17 kwietnia.  Centrum apeluje, by nie ich nie dotykać i zabezpieczyć zwierzęta domowe. 

Źródło: Gov.pl