Mieszkańcy kilku regionów Polski otrzymali w środę pilną wiadomość z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. SMS-y wysłano już na terenie województw: łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Akcja zacznie się już jutro (19 września) i potrwa do 4 października. Pojawił się apel, aby pod żadnym pozorem nie dotykać szczepionek.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła alert dotyczący planowanej w dniach 4-17 kwietnia, akcji szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Wiadomość otrzymali mieszkańcy województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i części kujawsko-pomorskiego. Centrum apeluje, by nie dotykać szczepionek!
Dziś mija termin na zaszczepienie swoich pupili przez wszystkich właścicieli kotów zamieszkujących na terenach zagrożonych wystąpieniem wścieklizny. Obowiązek ten nałożył w grudniu wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł z powodu wzrastającej liczby przypadków tej groźnej choroby wśród zwierząt. Za niezaszczepienie kota grozić będzie od jutra kara w wysokości 500 złotych.Obowiązek zaszczepienia kota do końca stycznia 2022 roku oznacza, że dziś jest ostatni dzień, by udać się ze swoim zwierzakiem do lekarza weterynarii, aby podać pupilowi preparat przeciwko wściekliźnie. Jeśli tego nie zrobimy, musimy liczyć się z surowymi karami.
Coraz więcej przypadków wścieklizny na Mazowszu. Zakażona sarna rzuciła się na ludzi w Wilanowie. Sytuacja jest na tyle poważna, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało informacje do mieszkańców obszarów zagrożonych, z informacją o trzymaniu zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciuJak informuje "Gazeta Wyborcza", miejskich leśników zadziwiła sarna, która w połowie grudnia atakowała przechodniów przy ul. Sytej na Wilanowie. – Normalnie szarżowała na ludzi. Ta choroba kompletnie zmienia zachowanie zwierząt. Sarna, która w normalnych warunkach ucieka, unika kontaktu, zachowywała się nienaturalnie, po prostu była agresywna – mówi w rozmowie z "GW" Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich w Warszawie. "Wściekła" sarna została uśpiona i oddana do badań, które jak przekazała Gackowska, potwierdziły, że była zakażona wirusem wścieklizny. To zdecydowało, że dzielnicę Wilanów także objęto specjalnymi obostrzeniami.RCB rozesłało we wtorek informację do mieszkańców w postaci alertu SMS. Oprócz obowiązku trzymania zwierząt w zamknięciu, w przesłanym komunikacie RCB przypomina także o obowiązkowym szczepieniu psów i kotów przeciwko wściekliźnie.
Coraz więcej przypadków wścieklizny w Warszawie i na Mazowszu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła wiadomości do mieszkańców zagrożonych stref, w których informuje o zaleceniach i obowiązkach dla właścicieli psów i kotów.Wiadomości SMS z alertem dla mieszkańców Mazowsza, zostały rozesłane we wtorek, 11 stycznia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje o nowych przypadkach wścieklizny.- Proszę o utrzymywanie zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciu - czytamy w alercie SMS.W przesłanym komunikacie, RCB przypomina także o obowiązkowym szczepieniu psów i kotów przeciwko wściekliźnie.
Od początku roku wykryto 102 przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego. Ostatnie zachorowania odnotowano w powiecie radomskim oraz na terenie dzielnic: Wawer i Praga-Południe w Warszawie.Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwił ostrzega mieszkańców województwa mazowieckiego przed chorymi zwierzętami. Jak informuje, na obszarze naszego województwa wciąż są odnotowywane nowe przypadki wścieklizny u zwierząt. - Pamiętajmy o tym, że lisy, jeże, nietoperze i inne mogą być zarażone wścieklizną. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby.Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane – przekazał Konstanty Radziwił, wojewoda mazowiecki.Kolejne przypadki odnotowano w: ul. Kozia Górka (Praga-Południe), gatunek: lis, potwierdzono: 10 grudnia, ul. Techniczna (Wawer), gatunek: kot, potwierdzono: 10 grudnia. ul. Widoczna (Wawer), gatunek: lis, potwierdzono: 10 grudnia,W nowym rozporządzeniu wojewody mazowieckiego z dnia 9 grudnia jako obszar najbardziej zagrożony wścieklizną określa się:w mieście stołecznym Warszawa: Wawer, Wesoła, Targówek, Rembertów, Praga Południe oraz Wilanóww powiecie mińskim: gminę Dębe Wielkie, gminę Halinów, gminę Mińsk Mazowiecki, gminę Siennica, gminę Stanisławów, gminę Latowicz oraz miasto Halinów, miasto Mińsk Mazowiecki, miasto Sulejówek;powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński i wołomiński.W Warszawie i w obszarach zagrożonych wścieklizną pojawiły się przy tablicach informacyjnych z nazwą miasta - znaki informujące o zagrożeniu. Poniższe zdjęcie zostało wykonane na granicy Rembertowa z Ząbkami:Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Super Express: Piotr Kraśko został skazany za jazdę samochodem bez uprawnieńSylwester Marzeń 2021 w TVP. Pojawiły się informacje o pierwszych artystachWarszawa: "Było bardzo źle, wszędzie była krew". Wstrząsające relacje świadków ataku nożownika w UrsusieJeżeli chcesz się podzielić informacjami z Warszawy lub Mazowsza, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]