Goniec.pl
Pixabay

Pixabay | zdjęcie ilustracyjne

Warszawa. Wściekła sarna zaatakowała ludzi w Wilanowie. Szarżowała na nich i była agresywna

13 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 13 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Jakub Bujnik

Udostępnij:

Coraz więcej przypadków wścieklizny na Mazowszu. Zakażona sarna rzuciła się na ludzi w Wilanowie. Sytuacja jest na tyle poważna, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało informacje do mieszkańców obszarów zagrożonych, z informacją o trzymaniu zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciu

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", miejskich leśników zadziwiła sarna, która w połowie grudnia atakowała przechodniów przy ul. Sytej na Wilanowie.

Normalnie szarżowała na ludzi. Ta choroba kompletnie zmienia zachowanie zwierząt. Sarna, która w normalnych warunkach ucieka, unika kontaktu, zachowywała się nienaturalnie, po prostu była agresywna – mówi w rozmowie z "GW" Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich w Warszawie.

"Wściekła" sarna została uśpiona i oddana do badań, które jak przekazała Gackowska, potwierdziły, że była zakażona wirusem wścieklizny. To zdecydowało, że dzielnicę Wilanów także objęto specjalnymi obostrzeniami.

RCB rozesłało we wtorek informację do mieszkańców w postaci alertu SMS. Oprócz obowiązku trzymania zwierząt w zamknięciu, w przesłanym komunikacie RCB przypomina także o obowiązkowym szczepieniu psów i kotów przeciwko wściekliźnie.

Śmiertelne zagrożenie dla człowieka

Wścieklizna atakuje niestety też zwierzęta domowa. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", na razie siedem przypadków zostało potwierdzonych u kotów i pięć u psów. Najbardziej niebezpieczne jest to, że od zwierzęcia domowego zarażonego wścieklizną może zarazić się człowiek.

- Po 2000 roku na wściekliznę w Polsce zmarły dwie osoby, choć w tym czasie nie było tak dużego ogniska jak teraz na Mazowszu. W jednym z tych przypadków droga zakażenia nie jest znana, w drugim mieszkankę Warmii ugryzł w palec własny kot, który okazał się chory - donosi "GW".

Wścieklizna u ludzi jest chorobą śmiertelną. Dlatego na początku stycznia wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenie z dodatkowymi obowiązkami dla właścicieli psów i kotów. <<<WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ>>>

Obszary zagrożone wścieklizną

W rozporządzeniu z dnia 31 grudnia, wojewoda mazowiecki określił obszar zagrożony dzielnicą, obejmujący w Warszawie dzielnicę: Praga Południe, Rembertów, Targówek (część
dzielnicy ograniczona od zachodu ulicą Radzymińską), Wawer, Wesoła i Wilanów.

Dodatkowo obszary:

  • w powiecie mińskim: gminę Dębe Wielkie, gminę Halinów, gminę Mińsk Mazowiecki, gminę Siennica, gminę Stanisławów, gminę Latowicz, gminę Cegłów oraz miasto Halinów, miasto Mińsk Mazowiecki, miasto Sulejówek

  • powiat otwocki

  • powiat garwoliński

  • powiat kozienicki

  • powiat radomski

  • miasto Radom

  • powiat zwoleński

  • powiat wołomiński

Wścieklizna

Władze Warszawy ostrzegają mieszkańców przed wścieklizną

CZYTAJ DALEJ

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Warszawy lub Mazowsza, koniecznie napisz do nas na adres warszawa@goniec.pl

Źródło: Goniec.pl, "Gazeta Wyborcza"

Jakub BujnikAutor

Redaktor sekcji Warszawa. Piszę na tematy związane ze stolicą i Mazowszem. Warsztat dziennikarski szkoliłem w zespole redaktorów i wydawców redakcji TVN24. Następnie przez kilka lat pracowałem jako reporter w największym branżowym portalu lotniczym w Polsce - pasazer.com. Tam sprawowałem funkcje redaktora prowadzącego, zajmującego się wszystkim redakcjami serwisu. Publikowałem również na łamach portalu turystycznego Fly4Free.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.bujnik@goniec.pl

Podobne artykuły

Warszawa

Grójec. Śmiertelny wypadek na DK50. Zderzenie samochodu dostawczego z TIR-em

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Warszawa

Warszawa. Awaria ciepłownicza na Targówku. Kilkadziesiąt bloków bez ciepłej wody i ogrzewania

Czytaj więcej >

Warszawa

Otwock. Śmiertelny wypadek na ul. Armii Krajowej. Jedna osoba nie żyje, trzy są ranne

Czytaj więcej >

Warszawa

Warszawa. Awantura na Ursynowie. Dostawca jedzenia stracił ząb w jednym z bloków

Czytaj więcej >

Warszawa

Mazowsze. Ostrzeżenie IMGW przed oblodzeniem. Będzie niebezpiecznie na drogach

Czytaj więcej >

Warszawa

Koszmar na Mazowszu. W pobliżu stacji PKP Małkinia Górna znaleziono ciało mężczyzny

Czytaj więcej >