pieniądze spora ilość Żródło: Iberion materiały własne

Ważne zmiany w programie 300+. Wnioski tylko przez internet

26 Kwiecień 2021 Mateusz SidorekMateusz Sidorek

Rodzice nadal będą mogli liczyć na pieniądze w ramach programu „Dobry start”, który bywa też określany 300+. W związku z wprowadzanymi zmianami świadczeniobiorcy powinni jednak zapoznać się z nowymi warunkami, by nie stracić szansy na dodatek. W 2021 roku wnioski będzie można składać jedynie za pośrednictwem internetu.

Pieniądze przyznawane w ramach programu „Dobry start” przysługują rodzicom, których dzieci wracają jesienią do szkół. Raz w roku mogą pobrać świadczenia na wyprawkę szkolną. W 2021 roku Polacy również mogą liczyć na rządowe wsparcie.

Tego roku rodzice będą mogli liczyć na pieniądze, jednak zmieniono warunki. Opiekunowie będą musieli wybrać inny tryb składania wniosków o świadczenia. W 2021 roku trzeba będzie to zrobić za pośrednictwem internetu. Dzięki temu ma wzrosnąć efektywność oraz bezpieczeństwo programu.

Zmiany w przyznawaniu pieniędzy w ramach programu „Dobry start”

O zmianach w trybie przyznawania dodatkowych pieniędzy rodzicom w rozmowie z Polską Agencją Prasową opowiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Politycy podkreślili, że nowy sposób składania wniosków sprawi, że program będzie efektywniejszy i bezpieczniejszy.

Zmiany oznaczają, że rodzice będą mogli złożyć wnioski o dodatkowe świadczenie jedynie za pośrednictwem internetu. Środki zostaną przelane na konta bankowe beneficjentów, jak już złożone wnioski zostaną pozytywnie rozpatrzone przez urzędników.

Pobicie pod klasztorem na Jasnej Górze. Jest nagranie, policja szuka agresoraPobicie pod klasztorem na Jasnej Górze. Jest nagranie, policja szuka agresoraCzytaj dalej

Niektórzy jednak mają wątpliwości co do tej zmiany. Pojawiły się obawy dotyczące tego, czy wszyscy rodzice pojawią sobie z wypełnianiem internetowych wniosków. Resort jednak postanowił uspokoić Polaków.

Pieniądze trafią do beneficjentów

By pieniądze trafiły do wszystkich, którym przysługuje dodatkowe świadczenie, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaznaczyło, że wprowadzone zostanie specjalne rozwiązanie. Mowa o dodatkowych punktach.

Opiekunowie, którzy napotkają trudności w wypełnianiu wniosków online, będą mogli udać się do odpowiednich punktów, w których otrzymają pomoc. Jednak nie wszyscy są przekonani do takiej formy działania urzędów.

Z nowego trybu składania wniosków nie jest zadowolona Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Według organizacji w ubiegłym roku co trzeci formularz był składany w formie tradycyjnej, czyli papierowej.

Według rządu jednak wnioskowanie za pośrednictwem internetu pomoże zaoszczędzić nawet blisko pół miliona złotych. Z prognoz wynika, że w latach 2021-2031 oszczędności będą wynosiły aż 488 milionów złotych.

Zmiany w przyznawaniu pieniędzy zostały już zatwierdzone przez rząd w połowie kwietnia br. Opublikowano nowelizację rozporządzenia, w której znalazł się zapis o składaniu wniosków w ramach „Dobrego startu” jedynie drogą internetową.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WP

Następny artykuł