Waldemar Kraska nawołuje Polaków do odpowiedzialności Żródło: Piotr Molecki/East News

Waldemar Kraska: Wyjazdy na majówkę mogą zahamować luzowanie obostrzeń

1 Maj 2021 Irmina JachIrmina Jach

Waldemar Kraska w rozmowie z Radiem Zet ostrzegł, że ze względu na liczne wyjazdy majówkowe, plan luzowania obostrzeń sanitarnych może nie zostać zrealizowany zgodnie z planem. Rząd jest zaniepokojony wzmożoną mobilnością Polaków, którzy nie zamierzają rezygnować z wypoczynku poza miejscem zamieszkania. Nie powstrzymują ich zamknięte hotele i lokale gastronomiczne.

Wiceminister zdrowia ponownie przypomniał, że to, jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość, zależy przede wszystkim od tego, czy Polacy wykażą się odpowiedzialnością w trakcie przerwy majowej. Jego zdaniem wyjazdy majówkowe mogą zaprzepaścić szanse na odpoczynek wakacyjny.

Waldemar Kraska nawołuje Polaków do odpowiedzialności

- Przedstawiony przez nas program na najbliższy miesiąc stopniowego luzowania obostrzeń może stanąć pod znakiem zapytania. Tak jak zawsze powtarzam, wszystko jest w naszych rękach i powinniśmy pamiętać, że za kilka tygodni mamy wakacje - alarmował Waldemar Kraska w rozmowie z Radiem Zet.

Przedstawiciel resortu zdrowia zaznaczył, że choć spadek zakażeń koronawirusem jest w ostatnim czasie odczuwalnie wyższy, niebezpieczny patogen nie zniknął i wciąż stanowi zagrożenie. Zalecił się zastanowić, „czy warto w tej chwili tracić tę szansę, aby w wakacje spróbować normalnie wypocząć?”.

Waldemar Kraska uważa, że przerwa majówkowa jest testem dla społeczeństwa. Tylko odpowiedzialność, troska o siebie i swoich najbliższych oraz przestrzeganie zaleceń epidemiologicznych mogą powstrzymać rozwój pandemii, a co za tym idzie - pozwolić na poluzowanie obostrzeń.

Nie żyje Juan Joya Borja, gwiazda internetu. Przegrał z ciężką chorobąNie żyje Juan Joya Borja, gwiazda internetu. Przegrał z ciężką chorobąCzytaj dalej

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki przedstawili plan odmrażania gospodarki, który ma zostać wdrożony w maju. Zgodnie z nim od 4 maja do działalności we wzmożonym reżimie sanitarnym powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane i meblowe.

Sobota 8 maja ma być z kolei przełomowa w kwestii funkcjonowania hoteli, a 15 maja - restauracji i kawiarni, na ten moment tylko w ogródkach na świeżym powietrzu. Od połowy miesiąca może zostać zniesiony także obowiązek noszenia maseczek ochronnych na świeżym powietrzu.

By Polacy mogli zrezygnować z noszenia osłon twarzy i ust na ulicach, dzienna liczba zakażeń nie może przekraczać współczynnika 15 na 100 tysięcy mieszkańców. Wciąż będziemy zobowiązani do zasłaniania twarzy w budynkach i środkach transportu miejskiego.

Od 29 maja kawiarnie i restauracje rozpoczną działanie w trybie wzmożonego rygoru sanitarnego. Wróci także możliwość organizowania imprez okolicznościowych, komunii i wesel - limit gości wyniesie 50. Ponownie otworzą się kluby fitness, baseny, siłownie, kina, teatry oraz stadiony.

Wraz ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego uczniowie powrócą w mury szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Tak jak dzieci z klas I-III, starsi uczniowie będą uczyli się w trybie hybrydowym. Oznacza to, że niektórzy z nich zobaczą swoich kolegów po raz pierwszy od października.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio Zet

Następny artykuł