Goniec.pl

Goniec.pl

Waldemar Kraska: Wyjazdy na majówkę mogą zahamować luzowanie obostrzeń

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Wiceminister zdrowia ponownie przypomniał, że to, jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość, zależy przede wszystkim od tego, czy Polacy wykażą się odpowiedzialnością w trakcie przerwy majowej. Jego zdaniem wyjazdy majówkowe mogą zaprzepaścić szanse na odpoczynek wakacyjny.

Waldemar Kraska nawołuje Polaków do odpowiedzialności

- Przedstawiony przez nas program na najbliższy miesiąc stopniowego luzowania obostrzeń może stanąć pod znakiem zapytania. Tak jak zawsze powtarzam, wszystko jest w naszych rękach i powinniśmy pamiętać, że za kilka tygodni mamy wakacje - alarmował Waldemar Kraska w rozmowie z Radiem Zet.

Przedstawiciel resortu zdrowia zaznaczył, że choć spadek zakażeń koronawirusem jest w ostatnim czasie odczuwalnie wyższy, niebezpieczny patogen nie zniknął i wciąż stanowi zagrożenie. Zalecił się zastanowić, „czy warto w tej chwili tracić tę szansę, aby w wakacje spróbować normalnie wypocząć?”.

Waldemar Kraska uważa, że przerwa majówkowa jest testem dla społeczeństwa. Tylko odpowiedzialność, troska o siebie i swoich najbliższych oraz przestrzeganie zaleceń epidemiologicznych mogą powstrzymać rozwój pandemii, a co za tym idzie - pozwolić na poluzowanie obostrzeń.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki przedstawili plan odmrażania gospodarki, który ma zostać wdrożony w maju. Zgodnie z nim od 4 maja do działalności we wzmożonym reżimie sanitarnym powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane i meblowe.

Sobota 8 maja ma być z kolei przełomowa w kwestii funkcjonowania hoteli, a 15 maja - restauracji i kawiarni, na ten moment tylko w ogródkach na świeżym powietrzu. Od połowy miesiąca może zostać zniesiony także obowiązek noszenia maseczek ochronnych na świeżym powietrzu.

By Polacy mogli zrezygnować z noszenia osłon twarzy i ust na ulicach, dzienna liczba zakażeń nie może przekraczać współczynnika 15 na 100 tysięcy mieszkańców. Wciąż będziemy zobowiązani do zasłaniania twarzy w budynkach i środkach transportu miejskiego.

Od 29 maja kawiarnie i restauracje rozpoczną działanie w trybie wzmożonego rygoru sanitarnego. Wróci także możliwość organizowania imprez okolicznościowych, komunii i wesel - limit gości wyniesie 50. Ponownie otworzą się kluby fitness, baseny, siłownie, kina, teatry oraz stadiony.

Wraz ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego uczniowie powrócą w mury szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Tak jak dzieci z klas I-III, starsi uczniowie będą uczyli się w trybie hybrydowym. Oznacza to, że niektórzy z nich zobaczą swoich kolegów po raz pierwszy od października.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Katarzyna Dowbor powiedziała, że nie wyremontuje im domu. Zamiast tego zaadaptowano stodołę

  • Maryla Rodowicz otrzyma wyższą emeryturę? Pomysł rządu skrytykowany przez ekspertów

  • Mama dała córce imię, jak nazwa pewnego popularnego sklepu. W sieci trwa ostra dyskusja

Źródło: Radio Zet

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Ksiądz zabrał głos w sprawie Jana Pawła II. Wymowne słowa obiegły sieć. "Nie wierzę, że..."
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje znany i ceniony dziennikarz. Rodzina przekazała smutne informacje, wielka strata
Czytaj więcej >

Wiadomości

ZUS ostrzega Polaków, muszą mieć się na baczności. Oszuści nie mają litości, trzeba uważać na maile
Czytaj więcej >

Wiadomości

Funkcjonariusze kontrolowali auto, gdy zajrzeli do środka, zdębieli. Od razu zatrzymali kierowcę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Donald Tusk opublikował nowy film i rozpętał potężną burzę. Politycy PiS podnieśli lament
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wszedł do sklepu przebrany za kobietę. To, co zrobił później, odbiera mowę. Policjanci byli zdumieni
Czytaj więcej >
Irmina Jach

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]