Goniec.pl
Wakacje kredytowe pod wielkim znakiem zapytania. Andrzej Duda rozważa skierowanie ustawy do Trybunału Julii Przyłębskiej

BERTRAND GUAY/AFP/East News

Wakacje kredytowe pod wielkim znakiem zapytania. Wszystko przez pomysł Andrzeja Dudy

8 Lipca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Zaskakujące wieści z Pałacu Prezydenckiego. Do tej pory uległy wobec żądań Prawa i Sprawiedliwości prezydent Andrzej Duda ma rozważać skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą projektu o tzw. wakacjach kredytowych. Na sensacyjne doniesienia juz zareagował rzecznik partii rządzącej Radosław Fogiel.

Choć to marne pocieszenie dla kredytobiorców, którzy i tak mocno dostali już po kieszeni zmagając się z wielokrotnymi podwyżkami stóp procentowych, od sierpnia obiecano im, że będą mogli skorzystać z tzw. wakacji kredytowych.

Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Sklejka okrągła 1 (9)

Synoptycy przewidują mocne ochłodzenie. W niektórych częściach kraju może spaść śnieg

CZYTAJ DALEJ

Rząd PiS bowiem podobno tak bardzo przejął się ich losem, a dokładniej mówiąc rosnącym niezadowoleniem potencjalnych wyborców, że postanowił przyszykować dla nich niespodziankę. Sęk w tym, że na drodze do realizacji planu może stanąć jeszcze prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda wybija się na niezależność?

Głowa naszego państwa rzadko decyduje się zrobić coś wbrew swojej rodzimej partii i zafundować Jarosławowi Kaczyńskiemu podwyższone ciśnienie. W ciągu 7 lat kadencji polityk dał się już poznać jako wierny notariusz obozu władzy, któremu ręka nie zadrżała nawet wtedy, gdy podpisywał kontrowersyjną nowelę dot. IPN czy ustawę dyscyplinującą niepokornych sędziów.

W ostatnich działaniach głowy państwa dostrzec można jednak iskrę nadziei, związaną być może z faktem, że będąc w połowie drugiej kadencji na stanowisku przywódcy kraju nie zależy mu już tak bardzo na poparciu PiS i coraz częściej myśli o swoim zszarganym wizerunku w kategoriach globalnych.

Ostatnio w mediach głośno było o rzekomych planach Dudy objęcia za kilka lat prominentnego stanowiska w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Na to wskazywać może fakt, że prezydent konsekwentnie buduje relacje ze stroną amerykańską i dba o stosunki z kluczowym graczem w gremium, czyli Chinami. Na przeszkodzie ku realizacji marzeń może stanąć jednak Rosja.

Andrzej Duda

Andrzej Duda poradził Polakom, jak żyć w czasach inflacji. Złote myśli prezydenta rozwścieczyły rodaków

CZYTAJ DALEJ

Głowa państwa rozważa wniosek do TK

Pewne symptomy oddalania się od zaplecza politycznego widać już bardzo wyraźnie. Teraz Duda ma wykazywać sceptyczne nastawienie do wspomnianego pomysłu PiS dotyczącego wakacji kredytowych.

"Za" rozwiązaniem szybko zagłosował zarówno Sejm jak i Senat i gdy już wydawało się, że podpis prezydenta jest formalnością, narosły obawy o to, że głowa państwa zechce zwrócić się o pomoc w podjęciu decyzji do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.

Oczywiście, jasne pozostaje, że "odkrycie towarzyskie" prezesa Kaczyńskiego mocno postara się w takim przypadku o to, by jej kompan do obiadu był usatysfakcjonowany pseudowyrokiem, niemniej, jeśli wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisów trafi do al. Szucha, sprawa znacznie się skomplikuje i wydłuży.

PiS rozdaje pieniądze, prezydent staje okoniem

Zgodnie z założeniem, wakacje kredytowe mają wesprzeć osoby, które zaciągnęły złotowe kredyty hipoteczne poprzez umożliwienie zawieszenia spłaty kredytu na cztery miesiące - zarówno w 2022, jak i w 2023. Warunkiem skorzystania z ulgi jest dotychczasowe terminowe spłacanie rat. 

Andrzej Duda uważa jednak, że na wsparcie państwa zasługują jedynie ci, którzy są w najgorszej sytuacji. Pogląd ten jest nieobcy także wielu ekspertom, ale PiS nie chce rezygnować z uderzenia w bankowców i pozorowanej troski o byt rodaków, na których stratne na propozycji banki i tak odbiją sobie potężne straty.

W obozie rządzącym panuje jednak niemała niepewność co do ruchu prezydenta Dudy. Rzecznik partii Radosław Fogiel powiedział WP, że liczy na to, iż stanowisko partii i głowy państwa będzie "podobne".

- Oczywiście zdanie pana prezydenta, w momencie kiedy ustawa jest już u niego na biurku, jest najważniejsze. Jednak liczę przede wszystkim na to, że te przepisy wejdą szybko w życie, żeby ulżyć wielu osobom - podkreślił.

Mateusz Morawiecki pochwalił się grą w ping-ponga, internauci byli bezlitośni

Morawiecki chciał się pochwalić, wyszło jak zwykle. Internauci bezlitośnie kpią z premiera, ciężko powstrzymać śmiech

Mateusz Morawiecki chciał się pochwalić, że od dawna gra w tenis stołowy i nie mógł spodziewać się lawiny komentarzy pod niepozornym zdjęciem. Premier podpisał fotografie w niefortunny sposób, a internauci wykorzystali to w bezduszny sposób.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

  • Donald Tusk znowu zakpił z premiera Morawieckiego. Lider PO zamieścił sugestywny wpis na Twitterze

  • Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce. Pokazano, jak będą mieszkać Polacy. Trudno uwierzyć, w te warunki

Źródło: Radio ZET, Goniec.pl

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Flickr/Kris

Wiadomości

Strzały podczas policyjnej interwencji w Warszawie. Służy apelują o pomoc, wydano list gończy

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ewakuacja szkoły w Głogoczowie. Ponad 400 uczniów i nauczycieli musiało pilnie opuścić budynek

Czytaj więcej >
Zaskakująca decyzja prezydenta ws. Antoniego Macierewicza. Były szef MON otrzyma Order Orła Białego

Wiadomości

Zaskakująca decyzja prezydenta ws. Antoniego Macierewicza. Były szef MON otrzyma Order Orła Białego

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Pomorskie: 17-letni motorowerzysta potrącił psa i uderzył w drzewo. Nastolatek poniósł śmierć na miejscu

Czytaj więcej >
Longinówka: Dwaj spadochroniarze runęli na ziemię. Jeden z nich nie żyje, drugi jest w ciężkim stanie

Wiadomości

Longinówka: Dwaj spadochroniarze runęli na ziemię. Jeden z nich nie żyje, drugi jest w ciężkim stanie

Czytaj więcej >
Przedszkolanki nie mogły powstrzymać się od rasistowskich uwag na temat dziecka. Wszystko nagrało się na telefonie jednej z matek; Źródło: Pixabay/FeeLoona

Wiadomości

Rasistowskie uwagi warszawskich przedszkolanek. Kobiety nie wiedziały, że wszystko się nagrywa

Czytaj więcej >