Goniec.pl

Facebook/PKL Kasprowy Wierch

W polskich Tatrach spadł śnieg. Trudne warunki na szlakach

18 Września 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

W Tatrach i Karkonoszach ponownie zanotowano opady śniegu, który pojawił się między innymi na Kasprowym Wierchu, Giewoncie i na Śnieżce. Turyści spędzający weekend w polskich górach muszą liczyć się z utrudnieniami na szlakach.

- Warunki do uprawiania turystyki są trudne. Na szlakach jest bardzo ślisko i mokro - alarmuje Tatrzański Park Narodowy w mediach społecznościowych. Dodatkowo niski pułap chmur może ograniczać widoczność i doprowadzić do pobłądzeń.

W Tatrach znów spadł śnieg

Tegoroczna zima w niektórych częściach kraju zaskoczyła mieszkańców wyjątkowo szybko. Pierwszy śnieg pojawił się na szczytach górskich już 12 września . Nic nie wskazuje na to, by zimowa aura miała dać za wygraną. Dziś Tatry ponownie pokryły się białym puchem.

Kilka dni temu utrudnienia występowały na wysokości powyżej 2500 m n.p.m. Dziś ze złymi warunkami muszą liczyć się także turyści wybierający nieco prostsze i popularniejsze szlaki. Ślisko i mokro jest między innymi na Giewoncie, Kasprowym Wierchu i na Śnieżce.

Dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego w rozmowie z PAP przekazał, że na Kasprowym Wierchu spadło 12 cm śniegu. Słupki rtęci na szczycie spadły trzy kreski poniżej zera. W wyższych partiach występuje oblodzenie. Niżej szlaki są błotniste.

Na Twitterze pojawiło się również wiele fotografii przedstawiających zaśnieżone Karkonosze. Karkonoski Park Narodowy w poście na Twitterze, że śnieg na Śnieżce spada wczesną jesienią niemalże każdego roku. Stała pokrywa pojawi się jednak na przełomie roku.

- Pierwszy śnieg we wrześniu nie jest na Śnieżce niczym nadzwyczajnym i zdarza się niemal każdego roku. Trwała pokrywa śniegu w ostatnich latach pojawia się jednak najczęściej dopiero w okresie świąteczno-noworocznym albo wręcz w pierwszych dniach stycznia - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Obecnie warstwa białego puchu mierzy około pięciu centymetrów. Dodatkowo wiatr może wiać z dużą siłą, co utrudni poruszanie się po karkonoskich szlakach. Wyjścia na wycieczki nie są polecane niedoświadczonym turystom.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl/PAP

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Wielkopolska. 17-letnia Amelia przepadła bez śladu. "Uciekła ze swoim chłopakiem"
Czytaj więcej >

Wiadomości

934 policjantów zmierza do Warszawy. Wydano komunikat, znamy powód
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje kard. Karl-Josef Rauber. Był zasłużonym watykańskim dyplomatą
Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin obrażany przez rosyjskie elity. Do sieci trafiło zdumiewające nagranie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dramat w polskim mieście. 19-latek śmiertelnie raniony nożem. Policja zatrzymała podejrzanego
Czytaj więcej >

Wiadomości

14. emerytura nie dla wszystkich seniorów? Niepokojące wieści, świadczenie będzie coraz niższe
Czytaj więcej >
Irmina Jach

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]