Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > W polskich Tatrach spadł śnieg. Trudne warunki na szlakach
Irmina Jach
Irmina Jach 18.09.2022 16:17

W polskich Tatrach spadł śnieg. Trudne warunki na szlakach

Śnieg na Kasprowym Wierchu
Facebook/PKL Kasprowy Wierch

W Tatrach i Karkonoszach ponownie zanotowano opady śniegu, który pojawił się między innymi na Kasprowym Wierchu, Giewoncie i na Śnieżce. Turyści spędzający weekend w polskich górach muszą liczyć się z utrudnieniami na szlakach.

- Warunki do uprawiania turystyki są trudne. Na szlakach jest bardzo ślisko i mokro - alarmuje Tatrzański Park Narodowy w mediach społecznościowych. Dodatkowo niski pułap chmur może ograniczać widoczność i doprowadzić do pobłądzeń.

W Tatrach znów spadł śnieg

Tegoroczna zima w niektórych częściach kraju zaskoczyła mieszkańców wyjątkowo szybko. Pierwszy śnieg pojawił się na szczytach górskich już 12 września. Nic nie wskazuje na to, by zimowa aura miała dać za wygraną. Dziś Tatry ponownie pokryły się białym puchem.

Kilka dni temu utrudnienia występowały na wysokości powyżej 2500 m n.p.m. Dziś ze złymi warunkami muszą liczyć się także turyści wybierający nieco prostsze i popularniejsze szlaki. Ślisko i mokro jest między innymi na Giewoncie, Kasprowym Wierchu i na Śnieżce.

Dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego w rozmowie z PAP przekazał, że na Kasprowym Wierchu spadło 12 cm śniegu. Słupki rtęci na szczycie spadły trzy kreski poniżej zera. W wyższych partiach występuje oblodzenie. Niżej szlaki są błotniste.

Na Twitterze pojawiło się również wiele fotografii przedstawiających zaśnieżone Karkonosze. Karkonoski Park Narodowy w poście na Twitterze, że śnieg na Śnieżce spada wczesną jesienią niemalże każdego roku. Stała pokrywa pojawi się jednak na przełomie roku.

- Pierwszy śnieg we wrześniu nie jest na Śnieżce niczym nadzwyczajnym i zdarza się niemal każdego roku. Trwała pokrywa śniegu w ostatnich latach pojawia się jednak najczęściej dopiero w okresie świąteczno-noworocznym albo wręcz w pierwszych dniach stycznia - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Obecnie warstwa białego puchu mierzy około pięciu centymetrów. Dodatkowo wiatr może wiać z dużą siłą, co utrudni poruszanie się po karkonoskich szlakach. Wyjścia na wycieczki nie są polecane niedoświadczonym turystom.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl/PAP

Tagi: śnieg