Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Grypa, COVID-19, RSV. Jak rozróżnić, na co chorujemy?
Irmina Jach
Irmina Jach 30.12.2022 00:12

Grypa, COVID-19, RSV. Jak rozróżnić, na co chorujemy?

Szpital
Flickr/DCStudio

Grypa, COVID-19 i RSV sprawiają, że w ostatnich dniach szpitalne oddziały - szczególnie pediatryczne - pękają w szwach. Dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z portalem Wirtualna Polska ostrzegał, że "mamy atak grypy sezonowej na niespotykaną skalę, największy w historii ostatnich 20 lat". Jak rozróżnić, na co chorujemy?

Grypa, COVID, RSV przenoszą się w ten sam sposób - poprzez bezpośredni lub pośredni kontakt z dużymi kropelkami oddechowymi. Tą drogą możemy "złapać" też przeziębienie. Grypa i COVID transmitują także poprzez aerozole. Ryzyko zakażenia jest więc większe.

Grypa, COVID-19 i RSV. Jak rozpoznać, na co chorujesz?

- Zdolność osoby już zakażonej do zarażania innych w przypadku grypy rozpoczyna się zwykle dzień przed wystąpieniem objawów chorobowych i trwa do 5 - 7 dni po zakażeniu. Wirus SARS - CoV - 2 może zakażać na dwa dni przed wystąpieniem objawów, a zdolność do zakażania może utrzymywać się do 21 dni po wystąpieniu objawów lub po zakażeniu u pacjentów bezobjawowych - pisze Wirtualna Polska.

Wszystkie infekcje wywołują niemal bliźniacze objawy, dlatego mogą być trudne do rozróżnienia w warunkach domowych, bez wykonania niezbędnych badań. Warto wiedzieć, że jedynym wspólnym symptomem dla wszystkich zakażeń jest kaszel.

Dla zakażeń COVID-19 charakterystyczne są problemy z oddychaniem. Zdarzają się one również przy RSV, ale bardzo rzadko przy grypie lub zwykłym przeziębieniu. Gorączka raczej nie występuje podczas przeziębienia, ale zdarza się przy grypie sezonowej. Bólem głowy najczęściej objawiają się COVID-19 i grypa - podobnie jak bólem mięśni.

Utrata smaku i węchu nie tylko podczas COVID

- Utrata smaku i węchu często występowała u osób zakażonych SARS - CoV - 2, zwłaszcza w początkowej fazie pandemii. Teraz też się zdarza, ale należy pamiętać, że nie jest to dolegliwość występująca tylko przy tej infekcji. Przeziębienia, grypa sezonowa i RSV również mogą ją wywołać, choć zdarza się to rzadziej - donosi Wirtualna Polska.

- Zaczerwienienie i obrzęk nosa może wystąpić przy każdej z tych infekcji układu oddechowego, choć jest bardziej charakterystyczne dla przeziębienia i infekcji RSV. Podobnie jest z kichaniem - towarzyszy ono zwykłemu przeziębieniu, grypie, Covid-19, a także RSV, choć najczęściej wskazuje na zwykłe przeziębienie - dodaje WP.

Ból gardła rzadko pojawia się przy RSV i grypie, a częściej - przy COVID-19 i przeziębieniu. - Świszczący oddech wskazuje na zakażenie RSV, znacznie rzadziej występuje przy pozostałych trzech infekcjach układu oddechowego. Z kolei wymioty i nudności częściej wskazują na grypę i COVID-19, rzadziej na przeziębienie lub RSV - czytamy.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Wirtualna Polska

Tagi: Szpital