Goniec.pl > Świat > USA reagują na sytuację na polsko-białoruskiej granicy
Maria Hędrzak
Maria Hędrzak 08.11.2021 21:53

USA reagują na sytuację na polsko-białoruskiej granicy

granica Polski z Białorusią
AFP/East News

Świat stanowczo reaguje na pogarszającą się sytuację na polsko-białoruskiej granicy. Głos w sprawie zabrał dziś rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu, Ned Price. Przedstawiciel resortu bezpośrednio przedstawił stanowisko USA, sprzeciwiając się polityce prowadzonej przez Aleksandra Łukaszenkę.

W godzinach porannych informowaliśmy o wpisie, który na Twitterze opublikował Chargé d'Affaires Stanów Zjednozonych w Polsce, Bix Aliu. - Reżim Łukaszenki naraża życie i zdrowie migrantów, wykorzystując ich do eskalacji kryzysu granicznego i prowokacji wobec Polski. Wrogie działania Białorusi niebezpiecznie zaostrzają sytuację na granicy z UE i NATO i muszą się natychmiast zakończyć - napisał dyplomata, udostępniając jeden z filmów, pokazujących sytuację na polsko-białoruskiej granicy.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej się pogarsza. USA reagują

Na tym nie zakończyła się jednak reakcja amerykańskich władz na trudną sytuację w pasie granicznym. Podczas dzisiejszego briefingu prasowego temat poruszył bowiem rzecznik Departamentu Stanu, Ned Price.

- Jesteśmy zaniepokojeni materiałami oraz doniesieniami z polsko-białoruskiej granicy [...]. Stany Zjednoczone silnie potępiają polityczne wykorzystywanie bezbronnych ludzi przez reżim Łukaszenki [...]. Wzywamy reżim do natychmiastowego zaprzestania operacji zarządzania aranżowaną i przymusową migracją przez swoje granice do Europy - powiedział Price.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Tak długo, jak białoruski reżim będzie odmawiał respektowania swoich międzynarodowych zobowiązań, osłabiając pokój i bezpieczeństwo Europy, oraz kontynuował represje wobec ludzi, którzy nie chcieliby niczego więcej niż życia w wolności, będziemy kontynuować naciski na Łukaszenkę [...]. USA nadal będą wspierały Polskę oraz innych partnerów w Europie, którzy są zagrożeni nieakceptowalnymi działaniami Białorusi - dodał rzecznik Departamentu Stanu.

Jego pełne wystąpienie możecie zobaczyć poniżej:

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl